Lídrovi únorových předčasných voleb v Itálii Pier Luigi Bersanimu nezbylo, než předstoupit před italského prezidenta Napolitana se sklopenou hlavou a sdělením, že není schopen získat podporu pro jím vedenou italskou vládu. Návazně na jeho vlastní slova se nestane oním bláznem v čele Itálie v době, kdy je třeba ji vyvést z politické krize, ekonomické recese a nadto prosazovat hospodářské reformy.
Italský prezident Giorgio Napolitano si na dnešní 11. hodinu pozval ke konzultacím Silvia Berlusconiho (druhá PdL), na odpolední 16. hodinu Beppe Grilla (třetí M5S), o hodinu později dosluhujícího technokratického premiéra Maria Montiho a na závěr znovu Pier Luigi Bersaniho, který mu včera oznámil, že s pokusem získat podporu pro jím vedenou vládu neuspěl. Nyní bude v jeho rukou pokus nalézt takové jméno premiéra, kterého podpoří jak vedoucí Bersaniho PD, ovládající sněmovnu a největším dílem také senát, tak ale také alespoň část senátorů Berlusconiho PdL a Grilliho protestního hnutí M5S. „Podmínky, které si kladly konkurenční strany, považuji za neakceptovatelné,“ uvedl Bersani po šesti dnech konzultací s konkurenčními politiky, podnikatelskými skupinami či odbory.
Prezident Napolitano po schůzce s Bersanim nepředstoupil před novináře. Počínaje dneškem chce sám vést další kolo jednání o vládě, když již s prvním svěřením mandáru do rukou Bersaniho velmi váhal (uvědomoval si rozložení sil), ale rozhodl se respektovat jeho pozici lídra voleb.
Situace v Itálii je okořeněna tím, že politici by během dubna měli zvolit nového italského prezidenta, který vystřídá Napolitana v květnu. On pak s velkou pravděpodobností bude vypisovat další předčasné volby. Lídr druhého nejsilnějšího uskupení voleb a bývalý italský premiér Berlusconi žádá, aby buď jeho strana získala právo zvolit nového italského prezidenta (poté, co Bersaniho lidé stojí v čele směnovny a senátu), nebo aby se v červnu uskutečnily nové předčasné volby.
Sám prezident Napolitano chce nadto iniciovat debatu nad změnami volebního systému v Itálii i rozložení sil na politické scéně. Stávající systém je takový, že díky volební bonifikaci vítěz voleb ovládne většinu ve sněmovně, ale díky dominanci jednotlivých regionů při volbě do senátu nastává jiné rozložení sil v senátu (na hlasy průmyslového severu pro Berlusconiho "dojel" Bersani) či dochází k patové situaci tak, jak vzešla i z únorových voleb. V senátu se vyrýsovala tři zhruba stejně silná uskupení, z nichž žádné nedosáhne na většinu a zároveň ani na nějakou koaliční dohodu. V italském politickém systému přitom při prosazování legislativy sněmovna a senát mají de facto shodnou sílu a proto vláda s podporou sněmovny, ale bez podpory senátu není schopna vládnout.
Italský list Corriere informuje o plánu B, na kterém pracují poradci dvou nejsilnějších stran voleb PD a PdL. Italskou premiérkou by se dle něj stala ministryně vnitra Anna Maria Cancellieri, která by si současně podržela funkci ministryně. Jí vedený kabinet by pracoval na změně volebního systému. Jmenován jako možný premiér je také šéf ústavního soudu Franco Gallo či Saccomanni z italské centrální banky.
Nová italská vláda, pokud vznikne, převezme klíčovou národní ekonomiku eurozóny a její dominantní dluhopisový trh ve stavu nezaměstnanosti nejvyšší od roku 1992 a čtvrté recese od roku 2001.
(Zdroj: Bloomberg, ANSA, La Repubblica, Corriere)
Vše o povolební situaci v Itálii sledujte na Patria.cz:
