"Pouze blázen by v tuto chvíli chtěl vládnout Itálii," uvedl lídr středolevé italské koalice PD Pier Luigi Bersani v roli člověka pověřeného mandátem prvního pokusu sestavit vládu po krachu jednání o podpoře protestním hnutím M5S Beppe Grilla. Situaci následně korunoval úřadující premiér Monti vyjádřením v parlamentu, že v roce 2011 nežádal být italským premiérem a nemůže se dočkat, až svou kancelář opustí. Tyto výroky pouze tragikomicky ilustrují situaci na italské politické scéně, která se marně snaží vzkřísit životaschopnou vládu, přesto s pravděpodobností hraničící s jistototou míří k dalším předčasným volbám.
Výnos na italských vládních dluhopisech vystoupal v dnešní aukci 5- a 10leté splatnosti nejvýše od října loňského roku. Itálie tak po boku Kypru znovu převzala vedoucí otěže v roli toho, kdo budí paniku na trzích a ty přivedla k poklesu eura vůči americkému dolaru až na 1,2756 USD/EUR, hodnoty nejnižší za poslední čtyři měsíce. Až přes 1,5 % ztrácejí hlavní evropské trhy, se ztrátou obchoduje Wall Street. Pokles provází italskou akciovou burzu. UniCredit odepisuje až 4 %, Banco Popolare 3,5 %. Akcie Telecom Italia klesají o 2 %, analytici BoA/ML snížili doporučení na „underperform“.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

Itálie byla ve středeční aukci nových pětiletých dluhopisů nucena zaplatit nejvyšší úrok od loňského října. Ministerstvo financí prodalo nové dluhopisy splatné v červnu 2018 za 3,91 miliardy eur při průměrném výnosu 3,65 procenta. Při prodeji srovnatelné obligace v aukci dne 27. února, která se konala dva dny po nerozhodných parlamentních volbách, platila země 3,59 procenta.
Itálie dnes umístila také 10leté dluhopisy v objemu 3 miliard eur s výnosem 4,66 procenta, nejnižším od ledna. Na konci února na této splatnosti země průměrný výnos dosáhl 4,83 procenta. Slabá byla v obou případech poptávka. U 10leté splatnosti klesla na 1,33násobek nabídky z 1,65násobku v únoru, u 5leté splatnosti na 1,22násobek z 1,61násobku v předchozí aukci splatnosti.
Pětiletá i desetiletá splatnosti dluhopisů na volném trhu na Bersaniho neúspěch při sestavování vlády reaguje růstem výnosů. Ten u 10leté splatnosti vzrostl o 17 bps na 4,74 %. Výnos na konci roku 2012 přitom dosahoval 4,50 procenta. Na 5letém dluhopisu výnos vzrostl až o 22 bazických bodů k 3,56 %.
Inverzně k italským dluhopisům reagují německé bundy jako benchmark. Výnos na 10letém dluhopisu klesl o 7 bps až na 1,28 %, nejníže od 10. prosince. Výnos na dvouletém německém dluhopisu se opět dostal do záporných hodnot, po poklesu o 2 bps dosahuje -0,01 %. Investoři, kteří dluhopis drží do splatnosti, dostanou zpět méně, než kolik zaplatili.
Po vyjednávání v tomto týdnu o italské vládě za zavřenými dveřmi se dnes debata mezi lídrem vítězné koalice PD Pier Luigi Bersanim a vůdcem protestního hnutí M5S Beppe Grillem přesunula před zraky veřejnosti. Pro šance na italskou vládu je podstatné, že Bersani odmítl vstoupit do široké koalice s druhým nejsilnějším uskupením voleb PdL v čele se Silvio Berlusconim. Grillo naopak odmítl podporu vládnímu kabinetu v čele s Bersanim a senát vyzval, aby hlasoval proti vyslovení důvěry Bersaniho vládě. „Není šance na sestavení vlády beze mne v roli premiéra. Neblokujte její vznik,“ citovala slova Bersaniho jako lídra voleb agentura Bloomberg. Bersaniho PD má nadpoloviční většinu v dolní komoře a je také nejsilnější silou před Berlusconim a Grillem v horní komoře parlamentu.
"Pouze blázen může v tuto chvíli chtít vládnout této zemi, kterou ovládá chaos a čelí velmi obtížnému roku před sebou," uvedl Bersani v reakci na jednání s Grillem. "Není to nijak zvlášť...šokující skutečnost, ale řekl bych, že to ilustruje, že se ve skutečnosti nikdo nechce chopit nejvděčného úkolu a dát ekonomiku do pořádku," uvedl Chris Beauchamp, analytik IG Index.
Bersani měl čas do zítřka na to, aby prezidentu země Napolitanovi dokázal, že je schopen sestavit životaschopný kabinet. Podle posledního vyjádření Bersaniho si ten chce vzít 48 hodin na to, aby zajistil jinou podporu své vládě, než ve kterou doufal od alespoň části zákonodárců M5S. Dle svých slov nabídl stranám během tohoto týdne účast na reformách a zítra chce se stavem jednání seznámit prezidenta.
"Itálie se stala neříditelnou zemí. Neexistuje výhled na stabilní vládu, nadto plnící reformní úkoly," uvedl Nick Spiro, stojící v čele Spiro Sovereign Strategy. S každým dalším dnem je více zřejmý 'Grillo efekt' a neschopnost dvou tradičních stran italské politické scény udržet svou moc. Pravděpodobná je další úřednická vláda a předčasné volby později v letošním roce," dodal. Také JPMorgan vydala analytickou zprávu, ve které očekává nové předčasné volby v zemi.
"Situace v Itálii se posunula do bodu, že cokoli Bersani v tomto týdnu řekne prezidentu Napolitanovi, bude snížením nejistoty, kterou založila laxnost uplynulých týdnů,“ uvedl stratég JPMorgan Alex White. „Jako nejpravděpodobnější vidíme nové předčasné volby v Itálii v září letošního roku a novou krátkodobou předčasnou vládu,“ dodal.
Celoroční výsledky dnes reportovala také největší italská soukromá televizní společnost Mediaset, ovládaná Silvio Berlusconim. Poprvé od zápisu na burzu v roce 1996 skončila v roce 2012 ve ztrátě kvůli propadu italského trhu s reklamou. Mediaset vykázala čistou ztrátu 287,1 milionu eur, o rok dříve zisk 225 milionů eur. Příjmy z reklamy klesly o 16 %, celkové tržby o 12 % na 13,72 mld. eur.
Berlusconiho tábor již vyslovil požadavek na rychlé předčasné volby, pokud Bersani ve snaze sestavit vládní kabinet a získat pro něj důvěru parlamentu selže.
(Zdroj: SkyTG24, ANSA, Bloomberg, Reuters)