Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Banky ve 2Q zpřísní úvěry firmám i domácnostem, poptávka po hypotékách poroste

ČNB: Banky ve 2Q zpřísní úvěry firmám i domácnostem, poptávka po hypotékách poroste

22.4.2013 10:51
Autor: Redakce, Patria.cz

První čtvrtletí nepřineslo výraznější změnu úvěrových podmínek bank u úvěrů nefinančním podnikům ani u spotřebitelských úvěrů. Standardy u úvěrů poskytovaných domácnostem na bydlení se mírně uvolnily. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank zveřejněného Českou národní bankou. Ve druhém čtvrtletí tuzemské banky očekávají zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů firmám i spotřebitelům a jejich další uvolnění u úvěrů na bydlení. Poptávka po těchto bankovních produktech by měla vzrůst a po spotřebitelských úvěrech opět klesnout. Poptávka firem po úvěrech by se dle vnímání bank v období od dubna do června neměla výrazněji měnit.

Úvěrové standardy bank při schvalování úvěrů nefinančním podnikům se v prvním čtvrtletí neměnily, ačkoli pro jejich zpřísnění hovořil zejména nepříznivý výhled některých odvětví, zatímco naopak lepší vývoj v oblasti likvidity bank přispíval k uvolnění úvěrových podmínek, uvedla ČNB. Zatímco rostly marže u rizikovějších úvěrů a zpřísnilo se posuzování velikosti úvěrů, při růstu neúrokových poplatků, došlo k uvolnění podmínek souvisejících se splatností úvěrů velkým podnikům. Celková poptávka nefinančních institucí po úvěrech se proti očekávanému poklesu zvýšila a ve druhém čtvrtletí by se neměla výrazněji měnit. Banky čekají zpřísnění úvěrových podmínek a to u dlouhodobých úvěrů velkým firmám.

Při schvalování úvěrů na bydlení se standardy uvolnily, což se projevovalo poklesem průměrné marže a marže u rizikovějších úvěrů a zintenzivnění poklesu neúrokových poplatků. Poptávka po těchto úvěrech rostla, ve 2Q banky očekávají další uvolnění úvěrových standardů a růst poptávky po úvěrech na bydlení.

U spotřebitelských úvěrů poskytovaných domácnostem se standardy dle očekávání výrazněji nezměnily, stejně jako poptávka po nich. V současném kvartálu banky čekají zpřísnění úvěrových standardů a opětovné snížení poptávky po spotřebitelských úvěrech.

Dle dnes zveřejněného Klientského indexu, který sestavuje server Bankovnipoplatky.com, zaplatil v prvním čtvrtletí průměrný klient za užívání bankovních služeb 176 , což je o dvě koruny méně než loni v prosinci. Tehdy to bylo dosavadní maximum. Snížení hodnoty indexu bylo způsobeno především skončením povánočních výprodejů, a tím i jeho ustálení na podzimní hodnoty. V prosinci výrazně stoupl počet výběrů z bankomatů a příkazů k úhradě.

Nejméně klientům za poplatky průměrně účtovala Equa bank, v níž průměrné měsíční náklady za vedení Běžného účtu činily 18 . Druhou pozici získala Air bank s malým tarifem (19 Kč), třetí místo obsadila mBank s mKontem (20 Kč). "Vzhledem k minimálním rozdílům je přesné rozlišení prvních třech nejvýhodnějších účtů obtížné a zároveň s ohledem na spotřebitele i zbytečné," uvedl server.

Při analýze dat se opět prokázal narůstající počet klientů velkých bank (ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna, GE Money bank a dalších). Většině poskytovaných účtů těchto bank se ani tento měsíc nepodařilo dostat pod 150korunovou hranici. Tento aspekt může být způsoben i vlivem špatně zvoleného druhu konta u dané banky.

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů. Nejde tedy jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především tím, jak se v ní chová. Pokud je někdo aktivní, tak v průměrně drahé bance platí měsíčně stokoruny. Jestliže někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100 měsíčně.

(Zdroj: ČNB, čtk)


Váš názor
  • Standartní Standardy dle ČNB???!!!
    22.4.2013 13:22

    To je nepochybně standartní: 16,38 procenta v průměru ročně platí Češi za spotřebitelské úvěry bankám. V Rakousku je to 6 procent, v Německu 6,9 procenta. Zdroj:http://hn.ihned.cz/c1-59628770-bankovni-uvery-jsou-v-cesku-rekordne-drahe
    jožin
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC