Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Banky ve 2Q zpřísní úvěry firmám i domácnostem, poptávka po hypotékách poroste

ČNB: Banky ve 2Q zpřísní úvěry firmám i domácnostem, poptávka po hypotékách poroste

22.04.2013 10:51
Autor: Redakce, Patria.cz

První čtvrtletí nepřineslo výraznější změnu úvěrových podmínek bank u úvěrů nefinančním podnikům ani u spotřebitelských úvěrů. Standardy u úvěrů poskytovaných domácnostem na bydlení se mírně uvolnily. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank zveřejněného Českou národní bankou. Ve druhém čtvrtletí tuzemské banky očekávají zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů firmám i spotřebitelům a jejich další uvolnění u úvěrů na bydlení. Poptávka po těchto bankovních produktech by měla vzrůst a po spotřebitelských úvěrech opět klesnout. Poptávka firem po úvěrech by se dle vnímání bank v období od dubna do června neměla výrazněji měnit.

Úvěrové standardy bank při schvalování úvěrů nefinančním podnikům se v prvním čtvrtletí neměnily, ačkoli pro jejich zpřísnění hovořil zejména nepříznivý výhled některých odvětví, zatímco naopak lepší vývoj v oblasti likvidity bank přispíval k uvolnění úvěrových podmínek, uvedla ČNB. Zatímco rostly marže u rizikovějších úvěrů a zpřísnilo se posuzování velikosti úvěrů, při růstu neúrokových poplatků, došlo k uvolnění podmínek souvisejících se splatností úvěrů velkým podnikům. Celková poptávka nefinančních institucí po úvěrech se proti očekávanému poklesu zvýšila a ve druhém čtvrtletí by se neměla výrazněji měnit. Banky čekají zpřísnění úvěrových podmínek a to u dlouhodobých úvěrů velkým firmám.

Při schvalování úvěrů na bydlení se standardy uvolnily, což se projevovalo poklesem průměrné marže a marže u rizikovějších úvěrů a zintenzivnění poklesu neúrokových poplatků. Poptávka po těchto úvěrech rostla, ve 2Q banky očekávají další uvolnění úvěrových standardů a růst poptávky po úvěrech na bydlení.

U spotřebitelských úvěrů poskytovaných domácnostem se standardy dle očekávání výrazněji nezměnily, stejně jako poptávka po nich. V současném kvartálu banky čekají zpřísnění úvěrových standardů a opětovné snížení poptávky po spotřebitelských úvěrech.

Dle dnes zveřejněného Klientského indexu, který sestavuje server Bankovnipoplatky.com, zaplatil v prvním čtvrtletí průměrný klient za užívání bankovních služeb 176 , což je o dvě koruny méně než loni v prosinci. Tehdy to bylo dosavadní maximum. Snížení hodnoty indexu bylo způsobeno především skončením povánočních výprodejů, a tím i jeho ustálení na podzimní hodnoty. V prosinci výrazně stoupl počet výběrů z bankomatů a příkazů k úhradě.

Nejméně klientům za poplatky průměrně účtovala Equa bank, v níž průměrné měsíční náklady za vedení Běžného účtu činily 18 . Druhou pozici získala Air bank s malým tarifem (19 Kč), třetí místo obsadila mBank s mKontem (20 Kč). "Vzhledem k minimálním rozdílům je přesné rozlišení prvních třech nejvýhodnějších účtů obtížné a zároveň s ohledem na spotřebitele i zbytečné," uvedl server.

Při analýze dat se opět prokázal narůstající počet klientů velkých bank (ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna, GE Money bank a dalších). Většině poskytovaných účtů těchto bank se ani tento měsíc nepodařilo dostat pod 150korunovou hranici. Tento aspekt může být způsoben i vlivem špatně zvoleného druhu konta u dané banky.

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů. Nejde tedy jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především tím, jak se v ní chová. Pokud je někdo aktivní, tak v průměrně drahé bance platí měsíčně stokoruny. Jestliže někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100 měsíčně.

(Zdroj: ČNB, čtk)


Váš názor
  • Standartní Standardy dle ČNB???!!!
    22.04.2013 13:22

    To je nepochybně standartní: 16,38 procenta v průměru ročně platí Češi za spotřebitelské úvěry bankám. V Rakousku je to 6 procent, v Německu 6,9 procenta. Zdroj:http://hn.ihned.cz/c1-59628770-bankovni-uvery-jsou-v-cesku-rekordne-drahe
    jožin
Aktuální komentáře
24.04.2024
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m