Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Banky ve 2Q zpřísní úvěry firmám i domácnostem, poptávka po hypotékách poroste

ČNB: Banky ve 2Q zpřísní úvěry firmám i domácnostem, poptávka po hypotékách poroste

22.04.2013 10:51
Autor: Redakce, Patria.cz

První čtvrtletí nepřineslo výraznější změnu úvěrových podmínek bank u úvěrů nefinančním podnikům ani u spotřebitelských úvěrů. Standardy u úvěrů poskytovaných domácnostem na bydlení se mírně uvolnily. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank zveřejněného Českou národní bankou. Ve druhém čtvrtletí tuzemské banky očekávají zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů firmám i spotřebitelům a jejich další uvolnění u úvěrů na bydlení. Poptávka po těchto bankovních produktech by měla vzrůst a po spotřebitelských úvěrech opět klesnout. Poptávka firem po úvěrech by se dle vnímání bank v období od dubna do června neměla výrazněji měnit.

Úvěrové standardy bank při schvalování úvěrů nefinančním podnikům se v prvním čtvrtletí neměnily, ačkoli pro jejich zpřísnění hovořil zejména nepříznivý výhled některých odvětví, zatímco naopak lepší vývoj v oblasti likvidity bank přispíval k uvolnění úvěrových podmínek, uvedla ČNB. Zatímco rostly marže u rizikovějších úvěrů a zpřísnilo se posuzování velikosti úvěrů, při růstu neúrokových poplatků, došlo k uvolnění podmínek souvisejících se splatností úvěrů velkým podnikům. Celková poptávka nefinančních institucí po úvěrech se proti očekávanému poklesu zvýšila a ve druhém čtvrtletí by se neměla výrazněji měnit. Banky čekají zpřísnění úvěrových podmínek a to u dlouhodobých úvěrů velkým firmám.

Při schvalování úvěrů na bydlení se standardy uvolnily, což se projevovalo poklesem průměrné marže a marže u rizikovějších úvěrů a zintenzivnění poklesu neúrokových poplatků. Poptávka po těchto úvěrech rostla, ve 2Q banky očekávají další uvolnění úvěrových standardů a růst poptávky po úvěrech na bydlení.

U spotřebitelských úvěrů poskytovaných domácnostem se standardy dle očekávání výrazněji nezměnily, stejně jako poptávka po nich. V současném kvartálu banky čekají zpřísnění úvěrových standardů a opětovné snížení poptávky po spotřebitelských úvěrech.

Dle dnes zveřejněného Klientského indexu, který sestavuje server Bankovnipoplatky.com, zaplatil v prvním čtvrtletí průměrný klient za užívání bankovních služeb 176 , což je o dvě koruny méně než loni v prosinci. Tehdy to bylo dosavadní maximum. Snížení hodnoty indexu bylo způsobeno především skončením povánočních výprodejů, a tím i jeho ustálení na podzimní hodnoty. V prosinci výrazně stoupl počet výběrů z bankomatů a příkazů k úhradě.

Nejméně klientům za poplatky průměrně účtovala Equa bank, v níž průměrné měsíční náklady za vedení Běžného účtu činily 18 . Druhou pozici získala Air bank s malým tarifem (19 Kč), třetí místo obsadila mBank s mKontem (20 Kč). "Vzhledem k minimálním rozdílům je přesné rozlišení prvních třech nejvýhodnějších účtů obtížné a zároveň s ohledem na spotřebitele i zbytečné," uvedl server.

Při analýze dat se opět prokázal narůstající počet klientů velkých bank (ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna, GE Money bank a dalších). Většině poskytovaných účtů těchto bank se ani tento měsíc nepodařilo dostat pod 150korunovou hranici. Tento aspekt může být způsoben i vlivem špatně zvoleného druhu konta u dané banky.

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů. Nejde tedy jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především tím, jak se v ní chová. Pokud je někdo aktivní, tak v průměrně drahé bance platí měsíčně stokoruny. Jestliže někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100 měsíčně.

(Zdroj: ČNB, čtk)


Váš názor
  • Standartní Standardy dle ČNB???!!!
    22.04.2013 13:22

    To je nepochybně standartní: 16,38 procenta v průměru ročně platí Češi za spotřebitelské úvěry bankám. V Rakousku je to 6 procent, v Německu 6,9 procenta. Zdroj:http://hn.ihned.cz/c1-59628770-bankovni-uvery-jsou-v-cesku-rekordne-drahe
    jožin
Aktuální komentáře
28.03.2023
17:32Obchodované firmy jsou stále financovány s rekordně nízkými dluhovými náklady. Změna?
16:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:34Francouzští vyšetřovatelé zjišťují okolnosti výplaty dividend a zdanění u bank včetně Societe Generale a BNP Paribas
15:51Sazby půjdou výš a budou tam po delší dobu, říká Fed. Trhy tomu nevěří
15:36Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/23 Q1, Aft-mkt)
Micron Technology Inc (02/23 Q2, Aft-mkt)
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/23 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board