Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pojišťovací agenti daňovými úniky připravili stát o desítky milionů korun

Pojišťovací agenti daňovými úniky připravili stát o desítky milionů korun

29.04.2013 15:14
Autor: ČTK

Na 9400 pojišťovacích agentů podle předběžných zjištění finanční správy řádně nepodalo daňová přiznání za roky 2010 a 2011. Státu tak vznikla škoda za desítky milionů korun. ČTK dnes sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová. Dotyčným pojišťovacím agentům hrozí pokuty a sankce, mohou však ještě dodatečně podat daňová přiznání se správnými údaji. 

Příjmy pojišťovacích zprostředkovatelů jsou přitom podle generálního sekretáře Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců Petra Šafránka naprosto transparentní, neboť nepřichází v úvahu, aby pojišťovna vyplácela provize "neoficiálně". Stejně tak podle něj pojišťovací zprostředkovatel neinkasuje žádné odměny od klientů, které by mohl zatajit, ani nemůže dělat žádné zakázky či obchody "bez dokladu" a tím příjmy zatajit. 

"Z tohoto pohledu je zvláštní, že Generální finanční ředitelství vydává samostatnou tiskovou zprávu právě o pojišťovacích zprostředkovatelích, u kterých neexistuje to, co se obvykle označuje jako „šedá ekonomika“ a pro orgány finanční správy je tedy velmi jednoduché příjmy pojišťovacích zprostředkovatelů dohledat," uvedl Šafránek. Zároveň upozornil, že není úkolem dobrovolné profesní asociace, aby řešila daňového záležitosti jednotlivých zprostředkovatelů. 

Finanční správa zkontrolovala příjmy 26.000 pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů. Zjistila, že 4500 z nich nepřiznalo příjmy ze své činnosti za rok 2010 a dalších 4900 příjmy za rok 2011 nezdanilo. 

"Většina z těchto 9400 osob vůbec nesplnila povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za uvedená zdaňovací období. Hříšníkům hrozí pokuty za pozdní podání daňového přiznání a sankce související s nepřiznáním příjmů a s pozdní úhradou daně," uvedla Homolová. 

Podle mluvčí nyní finanční správa ještě prověří výdaje uplatněné pojišťovacími agenty k příjmům. Řada fyzických osob k příjmům z činnosti pojišťovacího agenta a zprostředkovatele totiž nesprávně uplatnila paušální výdaje 60 procent z dosažených příjmů místo 40 procent, uvedla Homolová. 

Poplatníci podle ní mohou ještě svá nesprávná daňová přiznání napravit, a to dodatečným podáním přiznání se správnými údaji.


Váš názor
  • Nejsem pojistovak
    29.04.2013 16:19

    ale vidim to bud tak, ze zakon je tak neprehledny, ze se 9 a pul tisice lidi seklo, nebo nekdo prisel se skvelym receptem, jak usetrit na danich, a tenhle recept se celkem rychle rozsiril. V kazdem pripade je chyba v danovych zakonech statu, ze neco takoveho je vubec mozne.
    mph1
Aktuální komentáře
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM v průmyslu