Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
První prorůstové opatření zřejmě na podzim: Vláda zavede zrychlené odepisování na 12 měsíců

První prorůstové opatření zřejmě na podzim: Vláda zavede zrychlené odepisování na 12 měsíců

06.05.2013 8:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Pravděpodobně na podzim by mohl stát dočasně zavést zrychlené odpisy jako jedno z prorůstových opatření. Investice do strojů, aut nebo počítačů by se odepisovaly 12 měsíců. V pořadu Otázky Václava Moravce to včera uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. 
 
Zavedení zrychlených odpisů, ke kterým stát již přistoupil v roce 2009, by podle Minčiče znamenalo výpadek daňových příjmů státního rozpočtu ve dvou následujících letech mezi osmi a 14 miliardami korun. Záleží přitom na tom, jaký rozsah investic bude do zrychleného odepisování zahrnutý.

Ministerstvo má v současnosti tři varianty. Jedna z nich počítá například i s odepisováním strojů s desetiletou odpisovou dobou, ministerstvo také zvažuje, zda do zrychleného odepisování zahrne nákup všech automobilů, nebo jen těch, které jsou prostředkem podnikání, tedy například vozů taxi.

Ministerstvo financí chce zrychlené odepisování začlenit prostřednictvím poslaneckého návrhu do novely zákona o daních z příjmů projednávané v poslanecké sněmovně. Vláda by se návrhem měla zabývat zřejmě ještě v květnu. 

Vláda navrhla celkem 19 prorůstových opatření, mezi které dále patří navýšení dotací na kompenzaci cen elektřiny kvůli podpoře obnovitelných zdrojů až o dvě miliardy, podpora technického vzdělávání, opravy silnic či programy na modernizaci budov a opravu panelových domů.

Česká ekonomika by letos podle ČNB měla ještě klesnout o zhruba půl procenta, v příštím roce by pak měla o 1,8 procenta růst . "Ekonomika ČR by mohla obnovit růst již ve druhé polovině letošního roku," uvedl minulý čtvrtek ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že již provedené fiskální škrty vládě dávají prostor pro nové kroky podporující oživení hrubého domácího produktu.

„Jsem si jist, že deficit veřejných financí klesne pod tři procenta. Vzhledem k tomu, že jsme splnili klíčový cíl finanční politiky, tedy stabilizovat veřejné rozpočty, můžeme v rámci možností realizovat některá prorůstová opatření,“ uvedl Kalousek.



(Zdroj: ČTK, Reuters)

Čtěte více:

Kalousek: Dusme úsporami ekonomiku co nejméně to půjde
23.04.2013 18:34
Vláda může polevit v úsilí o konsolidaci veřejných rozpočtů, aby podpo...
Kalousek: Česká ekonomika může začít růst již v druhém pololetí. Máme prostor pro její podporu
03.05.2013 13:02
Česká ekonomika by mohla obnovit růst již ve druhé polovině letošního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university