Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Do konce měsíce chceme prodat spořicí dluhopisy až za 20 mld. Kč

Kalousek: Do konce měsíce chceme prodat spořicí dluhopisy až za 20 mld. Kč

06.05.2013 12:07, aktualizováno: 6.5. 13:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Spořicí státní dluhopisy si budou moci zájemci v rámci jarní emise objednat od 13. do 31. května. Ministerstvo financí plánuje prodat dluhopisy za deset až 20 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Nově budou majitelé z těchto dluhopisů platit daň 15 procent. Dříve vydaných dluhopisů se to netýká. 

„Předchozí tři série emisí ukázaly, že státní spořicí dluhopisy se staly vyhledávanou příležitostí pro zhodnocení úspor domácností. Chceme jim tuto příležitost nabízet pravidelně dvakrát ročně,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že cílem letos na jaře je prodat dluhopisy v hodnotě alespoň 10 mld. Kč. Dluhopisy v rámci letošní jarní emise vydá MF dne 12. června.

Ministerstvo financí bude v rámci jarní emise nadále nabízet 3letý prémiový, 5letý kupónový, 5letý reinvestiční, 7letý proti-inflační dluhopis. Občané budou moci k nákupu dluhopisů využít služeb téměř 1400 poboček České pošty, České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky po celé republice. 

První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011, investoři si jich tehdy objednali za více než 20 miliard korun. Loňská jarní emise státu vynesla zhruba 15 miliard a podzimní dalších 30 miliard korun. Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy. 

V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Nově ovšem budou muset lidé z těchto dluhopisů při prodeji zaplatit 15 procentní daň. Novela zákona totiž od letošního roku zrušila zaokrouhlování. Dříve se se daňový základ zaokrouhloval na celé koruny dolů, což znamenalo, že daň z dluhopisů o nominální hodnotě jedna koruna se fakticky neplatila. Opatření se netýká již dříve vydaných dluhopisů. 

 V současnosti jsou v oběhu dluhopisy za 56,2 miliardy korun. Jejich držitelů je téměř 68.000, z nichž je 67.500 domácích fyzických osob, 270 právnických osob a 190 zahraničních fyzických osob. Celkem byly dosud vydány spořicí státní dluhopisy za 65,7 miliardy korun

Podle Strategie řízení státního dluhu MF počítá za celý letošní rok s prodejem spořicích dluhopisů za 20 až 40 miliard korun.

Roční výnosnost dluhopisů před zdaněním

Výnosové období Diskontovaný Prémiový Kuponový Reinvestiční
12.6.2013-12.12.2014 1,70 % - - -
12.6.2013-12.6.2016 - 2,46 %* - -
12.6.2013-12.6.2018 - - 2,82 % 3,07 %*

* vypočteno za předpokladu pořízení dluhopisů v hodnotě 100.000 Kč a vyšší 
  
Protinflační dluhopis (12.6.2013-12.6.2020)
- pohyblivá úroková sazba podle vývoje šestiměsíční míry inflace + reálný výnos (kupon) cca 0,5 procenta ročně.

(Zdroj: ČTK, MFČR)


Čtěte více:

Kalousek: Česká ekonomika může začít růst již v druhém pololetí. Máme prostor pro její podporu
03.05.2013 13:02
Česká ekonomika by mohla obnovit růst již ve druhé polovině letošního ...
První prorůstové opatření zřejmě na podzim: Vláda zavede zrychlené odepisování na 12 měsíců
06.05.2013 8:39
Pravděpodobně na podzim by mohl stát dočasně zavést zrychlené odpisy j...

Váš názor
  • Stát si půjčí od občana a ještě mu to zdaní!
    06.05.2013 12:42

    Roční výnosnost před zdaněním (15%) bude u 1,5letého diskontovaného dluhopisu 1,7 procenta, u tříletého prémiového 2,46 procenta, u pětiletého kupónového 2,82 procenta a u pětiletého reinvestičního 3,07 procenta. Inflace tč. je 2,8%. No, nekupte to, to nemá chybu.:o)
    Harp.
Aktuální komentáře
09.08.2025
16:11Goldman Sachs: Recese je mimo zorné pole investorů, sázet proti tržnímu momentu je téměř iracionální
9:32Víkendář: Mohou datová centra poškodit ekonomiku?
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data