Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kypr se prý dohodl s Ruskem na změkčení podmínek splácení dluhu. ECB zrušila nepřípustnost pro kolaterál

Kypr se prý dohodl s Ruskem na změkčení podmínek splácení dluhu. ECB zrušila nepřípustnost pro kolaterál

06.05.2013 14:09, aktualizováno: 6.5. 14:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Rusko souhlasilo, že prodlouží splatnost poskytnutého úvěru pro Kypr o dva roky a sníží úrok z úvěru. Uvedly to agentury Reuters a DPA s odvoláním na dokumenty připravované mezinárodními věřiteli. Rusko tak poskytne Kypru očekávanou dodatečnou finanční pomoc k záchrannému úvěru deseti miliard eur, který má Kypr obdržet od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.

Podle dosud neveřejného dokumentu Evropské komise s datem 30. dubna, z něhož dnes citovaly tiskové agentury, Kypr rovněž splnil všechny podmínky stanovené věřiteli pro uvolnění prvních tří miliard eur z půjčky. Ty by měla Nikósie dostat ještě tento měsíc.

Kypr podle zprávy Bruselu v posledních týdnech splnil více než tucet podmínek, kterými byl podmíněn přístup k získání záchranného úvěru. Patřily mezi ně například změny v oblasti vyššího hrazení zdravotní péče, snížení nákladů na podporu bydlení, ale i změny v daňovém a z části i v důchodovém systému země.


Rusko půjčilo Kypru v roce 2011 na pět let 2,5 miliardy eur. Roční úroková sazba byla stanovena na 4,5 procenta. Ta se nyní sníží na 2,5 procenta. Prodloužení splatnosti až do roku 2018 a snížení úroků pomůže Kypru zmírnit náklady na obsluhu dluhu a získat finanční stabilitu.

Kyperský prezident Nicos Anastasiades dnes uvedl, že jeho vláda musela provést obtížná, ale nezbytná rozhodnutí, aby zemi uchránila před „naprostým a neřízeným bankrotem. Za prioritu své současné vládní politiky označil opětovné sjednocení ostrova a slíbil, že se země opat postupně, rozvážně vrátí na cestu vedoucí k obnovení ekonomického růstu.

Kypr se dohodl s EU a MMF na záchranném úvěru minulý měsíc. Stal se tak pátou zemí eurozóny, která musela požádat o záchranný úvěr. Evropská centrální banka dnes navíc oznámila, že v návaznosti na dohodu Kypru s evropskými vládními partnery opět začíná přijímat dluhové instrumenty země jako kolaterál.


(Zdroj: ČTK, DPA, Reuters)


Čtěte více:

WSJ: Krize na Kypru zatím na klienty ruských bank velký vliv nemá
29.03.2013 8:48
Největší ruské banky zatím nepozorují, že ny krize na Kypru měla na je...
Prodej zlata není prioritou, couvá kyperský ministr financí
23.04.2013 13:32
Prodej zlatých rezerv v rámci mezinárodního záchranného plánu dohodnut...
Kypr dále otevírá stavidla pro platby. Obavy z odlivu kapitálu klesají
26.04.2013 8:29
Kypr přistoupil k dalšímu uvolnění restrikcí pohybu kapitálu, které př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  
12:05Opravdu nastal u paměťových čipů konec cykličnosti? Manažeři fondů vyzývají k opatrnosti
11:34Ropa pod stovkou pomáhá na úvod týdne vzhůru dluhopisům i akciím  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board