Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Člen vedení ECB připustil záporné sazby, Fitch čeká zhoršení krize v eurozóně

Člen vedení ECB připustil záporné sazby, Fitch čeká zhoršení krize v eurozóně

13.05.2013 12:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka (ECB) by mohla zavést záporné depozitní sazby, aby podpořila ochabující ekonomiku eurozóny, uvedl člen výkonné rady ECB Ignazio Visco. Takový krok by byl podle něj účinný, ECB by k němu ale sáhla jen v případě, že ekonomika bude potřebovat výraznější podporu.
ECB začátkem tohoto měsíce ponechala depozitní sazbu na nule. Pokud by ji snížila do záporných hodnot, musely by komerční banky platit za to, že u ní budou mít uloženy vklady. To by je teoreticky mělo přimět poskytovat více úvěrů firmám i jednotlivcům.

ECB ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny již snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,50 procenta. Její šéf Mario Draghi zopakoval, že ECB vývoj v eurozóně pozorně sleduje a v případě nutnosti je připravena znovu zasáhnout. Připustil také, že je "frustrovaný" z toho, že banky neposkytují více úvěrů.

Hospodářství eurozóny by podle průzkumu, který ECB učinila mezi ekonomy a prognostiky, mělo v letošním roce vykázat pokles o 0,4 procenta. Takový vývoj předpovídá ekonomice i prognóza Evropské komise. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se přitom v březnu vyšplhala na nový rekord 12,1 procenta.

Více než polovina investorů předpokládá, že krize v eurozóně se ještě zhorší, vyplynulo z čerstvého průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila ratingová agentura Fitch. Podle 29 procent respondentů představuje současné zmírnění krize pouze krátké období klidu, zhruba 30 procent jich uvedlo, že finanční trhy jsou "iracionálně optimistické" a ignorují slabé hospodářské vyhlídky eurozóny.

"Je tu silný rozpor mezi pokračující recesí a rostoucí nezaměstnaností v Evropě, a růstem na finančních trzích," uvedla Fitch. "Pokud tento růst neospravedlní stabilizace ekonomiky a pokrok při vytváření bankovní unie, pak hrozí, že trhy budou v létě ještě víc nestálé," dodala.

(Zdroj: čtk, Fitch Ratings, ECB)


Čtěte více:

Draghi (ECB): Útlum zasáhl jádro eurozóny. Vlády musejí vážit dopad úspor i nezaměstnanost mladých
06.05.2013 18:04
Evropská centrální banka (ECB) pozorně sleduje vývoj v eurozóně a v př...

Váš názor
  • Monetární politika na druhou
    13.05.2013 14:46

    Když to nejde kladivem, vezmeme na to ještě větší kladivo...
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
06.02.2026
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university