Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová aktivita v New Yorku klesá, první z květnových indexů přináší špatné zprávy

Průmyslová aktivita v New Yorku klesá, první z květnových indexů přináší špatné zprávy

15.05.2013 14:47, aktualizováno: 15.5. 15:19
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index průmyslové aktivity sestavovaný newyorským Fedem se v květnu propadá pod nulu na -1,43 bodu. Přichází tak další zhoršení po dubnu, kdy index klesl na 3,05 bodu. Konsensus byl naopak nastaven na zlepšení na 4 body. Index se nachází v záporu poprvé od ledna a spolu s tím přichází pokles všech dílčích indexů.

Objem nových zakázek začal znovu klesat, příslušný index se zhoršuje na -1,17 bodu. Dál se také zvýrazňuje úbytek nevyřízených zakázek (-6,82 bodu) a nepatrně klesl i objem dodávek. Firmy jsou stále schopny zvyšovat cenu své produkce, ale méně než v předchozích měsících, příslušný index klesá na 4,55 bodu. Na druhé straně dál stoupají ceny vstupů.

Ani indexy související s trhem práce optimismu nepřidají. Index zaměstnanosti klesá na 4,55 bodu a stále se drží v oblasti indikující mírný růst. Naproti tomu do záporu klesá index průměrné délky pracovního týdne, což ukazuje, že se sice nepropouští, ale zkracují se úvazky.

Optimismus stále převládá pro šestiměsíční výhled, za květen ale došlo k jeho dalšímu ochlazení. Index celkových podmínek klesá na 25,48 z 31,95 bodu. Významný pokles i v tomto případě zaznamenala velká většina dílčích indexů.

Newyorský index je prakticky první důležité číslo zachycující květnový vývoj a dobré zprávy nepřinesl. Na průmysl může doléhat slabá zahraniční poptávka. Jeho vývoj zaostává za relativně lepšími službami, které rostou a tvoří nová pracovní místa. Z těchto dvou sektorů ale udává směr do budoucna většinou průmysl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa