Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky v USA jsou podle Moody’s po pěti letech negativních vyhlídek konečně silnější

Banky v USA jsou podle Moody’s po pěti letech negativních vyhlídek konečně silnější

28.05.2013 17:23, aktualizováno: 28.5. 18:04

Aktualizováno

Bankovní sektor Spojených států amerických již nemá na rok a půl vzdáleném obzoru rizika, která by zdůvodňovala „negativní“ výhled platný od roku 2008, oznámila dnes ratingová agentura Moody’s a zlepšila výhled na „stabilní“. Za nový výhled americké banky vděčí pokračujícímu zlepšení provozního prostředí a snížení rizik negativních vlivů zpomalující ekonomiky.

„Pokračující růst HDP a zlepšující se podmínky v oblasti zaměstnanosti budou bankám pomáhat chránit jejich - nyní silnější – rozvahy,“ uvedl Sean Jones, působící u Moody’s na pozici Associate Managing Director. „Po dalším roce snižování úrokových nákladů a obnovování kapitálu jsou navíc banky USA ještě lépe připraveny čelit jakémukoli budoucímu zpomalení ekonomiky,“ dodal.

Celé ekonomice Spojených států amerických agentura Moody‘s v prognóze odhadla růst v letošním a příštím roce v rozmezí 1,5-2,5 procenta (v 1Q anualizovaný růst 2,5 %) a pokračující pokles míry nezaměstnanosti z dubnových 7,5 procenta směrem k 7% úrovni.

Moody's v dnešní zprávě nezmiňuje žádné implikace lepšího výhledu amerického bankovního systému na následujících 12-18 měsíců pro rating Spojených států. Ten tak od této agentury zůstává na nejvyšším stupni "AAA" s "negativním" výhledem způsobeným vysokou mírou veřejného dluhu.

Dvousečný vliv nízkých sazeb

Prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb, kterým americká centrální banka slíbila podporovat americkou ekonomiku, bude podle Moody’s tím nejvýznamnějším faktorem, který bude ovlivňovat jejich zdraví i hospodaření v následujících 12-18 měsících, pro které platí aktuální „stabilní“ výhled.

Nízké úrokové sazby pomáhají soukromému sektoru v USA tvořit nové pracovní příležitosti, čímž zastiňují pokles zaměstnanosti ve státní sféře způsobený vládními škrty. Z pohledu bank samotných potom sazby na historickém dně podle Moody‘s podporují zlepšování úvěrových metrik a jejich návrat na předkrizové úrovně.

„Na druhou stranu ale takto nízké sazby poškozují výsledky amerických bank jak v krátkodobém tak ve střednědobém horizontu,“ varuje dnešní zpráva Moody’s a dodává, že nízké sazby snižují čisté úrokové marže a podporují tlak na snižování nároků na klienty při poskytování úvěrů, což sice zvyšuje výnosy, ale může také opět navýšit náklady na riziko.

Právě případné uvolňování podmínek pro poskytování úvěrů Moody’s aktuálně považuje za nejpravděpodobnější scénář, který by mohl vést ke snížení výhledu pro americké banky zpět na „negativní“.

(Zdroj: Moody's, Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

Sequester... Patria vydala nový Třicetník
01.03.2013 19:03
Ode dneška se v USA šetří. V létě 2011 při dohadování o zvýšení dluhov...
Buffett: Politika centrálních bank je útokem na peníze spořílků a držitelů dluhopisů (+video)
06.05.2013 9:20
Zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway, jejímž zakladatelem a ...
USA snižují svůj rozpočtový schodek příliš rychle, varuje MMF. Moody’s stále hrozí downgradem
21.05.2013 9:37
Spojené státy se nechaly příliš unést vládními úspornými opatřeními a ...
Stiglitz: Na ztlumení stimulace v USA je příliš brzy, i když asi nefunguje
27.05.2013 12:11
Americká centrální banka by neměla omezovat nákupy dluhopisů v hodnotě...

Váš názor
  • 28.05.2013 19:40

    Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
    ppp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data