Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OSN: Kvůli rostoucí nezaměstnanosti hrozí nepokoje. I v ČR

OSN: Kvůli rostoucí nezaměstnanosti hrozí nepokoje. I v ČR

03.06.2013 15:14
Autor: ČTK

Kvůli rostoucí nezaměstnanosti hrozí v řadě evropských zemí velké nepokoje a riziko se bezprostředně týká i Česka. Ve své nejnovější zprávě to dnes uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO) se sídlem v Ženevě. Podle ní se do roku 2015 celosvětově zvedne počet lidí bez práce ze současných 200 milionů o dalších osm milionů. Spolu s rostoucí armádou nezaměstnaných se zvýší hrozba násilných pouličních protestů. 

České ministerstvo práce podle své mluvčí Štěpánky Filipové začalo ke snížení nezaměstnanosti už podnikat kroky, má sedmibodový plán a uvádí ho do praxe. Scénář počítá třeba s penězi na nová místa. 

ILO je jednou z agentur Organizace spojených národů (OSN) a výroční zprávu o stavu trhu práce zveřejňuje pravidelně. Letos varuje zejména před sociálními nepokoji, jejichž riziko se podle expertů nejvíce zvýšilo v zemích Evropské unie, a to konkrétně v České republice, Řecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Slovinsku a na Kypru. 

Odborníci riziko vypočítávají podle indexu, v němž zohledňují míru nezaměstnanosti, životní standard obyvatel či důvěru ve stávající vládu. Podle nich v rámci EU míra rizika vzrostla ze 34 procent v roce 2006 až na současných 46 procent. Celosvětově se hrozba nepokojů zvýšila ve 46 ze 71 zkoumaných zemí. 

Podle Mezinárodní organizace práce souvisí vysoké riziko protestů s úspornými opatřeními, jež řada zemí zavedla v souvislosti s ekonomickou krizí a narůstajícími schodky veřejných financí. "Zvýšené riziko nepokojů v Evropské unii je pravděpodobně výsledkem politických reakcí na dluhovou krizi a jejich působením na to, jak lidé vnímají svou životní úroveň," stojí ve zprávě. 

Nezaměstnanost v eurozóně dosáhla v dubnu rekordních 12,2 procenta, v celé EU činí 11 procent. V ČR byla podle Eurostatu v dubnu nezaměstnanost 7,2 procenta. 

Růst nezaměstnanosti v Česku a vládní škrty kritizovaly odbory. Počátkem roku předák Českomoravské konfederace odborových svazů kvůli rekordnímu počtu lidí bez zaměstnání jednal s premiérem i ministryní práce. Ta připravila sedmibodový plán, má na něj také peníze. Odboráři i zástupci zaměstnavatelů návrhy chválili. 

Jedním z bodů je podpora zaměstnávání mladých do 30 let. Pokud by firma takového nezaměstnaného přijala, mohla by na jeho mzdu od státu dostávat až 24.000 korun měsíčně, a to až rok. Za vytvoření zkráceného úvazku pro rodiče či lidi, co jsou dlouhodobě bez práce, může zaměstnavatel získat až 12.000 korun. Obce a neziskové organizace by mohly zase mít až 15.000 korun za vytvoření prospěšného místa. Nezaměstnaný může dostat až 80.000 korun, pokud začne podnikat. Peníze poslouží na rozjezd živnosti. 

Firmy by pak měly snadněji dosáhnout na podporu při zavedení takzvaného kurzarbeitu. Rekvalifikace se mají provádět podle potřeb zaměstnavatelů. Posledním bodem je posílení úřadů práce o další úředníky, aby mohli lidem více pomáhat s hledáním uplatnění. Celkem jich má být přes 500.

 


Čtěte více:

Draghi (ECB): Útlum zasáhl jádro eurozóny. Vlády musejí vážit dopad úspor i nezaměstnanost mladých
06.05.2013 18:04
Evropská centrální banka (ECB) pozorně sleduje vývoj v eurozóně a v př...
EK: Nezaměstnanost v Řecku další tři roky neklesne pod 20 procent
17.05.2013 16:40
Řecká ekonomika se příští rok pravděpodobně dostane z vleklé recese. ...
V roce 2015 hrozí Španělsku 30% nezaměstnanost
24.05.2013 7:58
Musí se situace na periferii eurozóny před zlepšením ještě více zhorši...
Eurozóna: Nezaměstnanost na novém rekordu, spotřebitelská inflace zrychluje
31.05.2013 11:24
Nezaměstnanost v eurozóně vzrostla v dubnu na nové historické maximum ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data