Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTÚ: Pošta mohla při zvyšování cen porušit zákon

ČTÚ: Pošta mohla při zvyšování cen porušit zákon

19.06.2013 15:40
Autor: ČTK

Česká pošta mohla podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) při chystané změně cen porušit zákon. Nový ceník prý vydala pozdě a ceny údajně nevychází z nákladů. Možné porušení zákona v současnosti úřad prověřuje, uvedl dnes mluvčí ČTÚ František Malina. Pošta chce od srpna zdražit posílání dopisů z deseti na 13 korun. Podnik tvrdí, že postupoval v souladu se zákonem. 

Podle ČTÚ pošta vydala jiné ceny, než původně navrhovala na konci ledna a nový ceník již s úřadem nekonzultovala. Zdražení přijde proti původnímu záměru později. Úřad chtěl, aby podnik ceny upravil až na základě výsledků oddělené evidence nákladů a výnosů za rok 2012 v návaznosti na roční účetní uzávěrku. 

Pošta podle mluvčího Iva Mravinace v lednu úřadu oznámila maximální ceny s tím, že je zavede nejdříve v květnu. Zaváděné ceny jsou přitom nižší. "Česká pošta není povinna informovat ČTÚ o záměru snížení cen a je proto přesvědčena, postupovala zcela v souladu se svými povinnostmi. Jistě není od věci zdůraznit, že od ledna Česká pošta s ČTU průběžně jednala a záměr konzultovala," dodal Mravinac. 

"V současné době ČTÚ zkoumá, zda Česká pošta neporušila zákon o poštovních službách. A to v souvislosti s povinností oznámit ČTÚ každou změnu cen základních služeb alespoň 90 dnů před dnem, od kterého hodlá tuto změnu provést, a v souvislosti s povinností poskytovat základní služby za nákladově orientované ceny. 

Pošta zdražuje základní služby po pěti letech. Důvodem mají být vyšší náklady i pokles objemu listovních zásilek. Ten loni dosáhl osmi procent. Zdražení mají mírnit zákaznické karty, které rovněž umožní například posílání bez nutnosti vyplňovat podací lístek. Karty bude pošta vydávat bezplatně. 

Vedle zvýšení ceny známky na obyčejný dopis nebo pohled o tři koruny zdraží pošta například cenné psaní o dvě koruny a poslání složenky typu A na sumu do 1000 korun o čtyři koruny na 26 korun. Konkurenční Česká distribuční podle svého vyjádření ceny zvyšovat nebude.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta
10:40Evropské akcie spolu s kryptem otáčejí nahoru  
10:02Svítá Bayeru na lepší časy? Podpora generálního prokurátora v případu Roundupu posílá akcie nejvýše od ledna 2024
8:55Evropské akcie bez směru, ropa zdražuje a Nvidia investuje 2 mld. USD do Synopsys  
8:41Rozbřesk: Lepší rozpočtový schodek v listopadu, ale za cenu nižších investic
6:26AI budí v lidech obavy. Na akciích jít za nejhorším sentimentem?
01.12.2025
22:01Akciová rally zpomalila, kryptoměny pod tlakem  
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Eagle Outfitters Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Gitlab Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Marvell Technology Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)