Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy rostou po holubičích komentářích ECB a BoE... denní přehled Trhy, data, výsledky

Trhy rostou po holubičích komentářích ECB a BoE... denní přehled Trhy, data, výsledky

04.07.2013 17:52
Autor: Research, Patria Finance

Ve světě byly dnes jasným středem pozornosti jednání ECB a Bank of England. ECB navzdory očekávání nezůstala úplně pasivní, ačkoli úrokové sazby v souladu s konsensem nechala beze změny. Nově totiž do své politiky zapojila nástroj poskytnutí výhledu pro sazby. Konkrétně to znamená příslib, že sazby zůstanou na současných či nižších úrovních po delší dobu. Tento krok byl pro trh překvapením. Následuje tedy výrazná reakce. Eurodolar se propadl až k 1,2880, načež se konsoliduje těsně nad 1,2900. Evropské akcie byly už před jednáním ECB v plusu, ale své zisky následně výrazně rozšiřují. Dluhopisové výnosy popadaly napříč eurozónou. Výrazně dnes oslabuje i libra po holubičím komentáři Bank of England. Britský akciový index FTSE 100 roste o 3,0 %. Tuzemský PX index dnes také posílil (+0,7 %). 
 

Finanční trhy v číslech:
 

4.7.

 

3.7.

 

Změna za den

 

Změna za rok

3M Pribor

0,46

0,46

0,00

-0,61

2Y IRS

0,77

 

0,84

 

-0,07

 

-0,52

10Y IRS

1,92

1,96

-0,04

-0,02

CZK/EUR

25,84

 

26,05

 

-0,8%

 

1,4%

CZK/USD

20,02

20,00

0,1%

-1,0%

USD/EUR

1,2909

 

1,3023

 

-0,9%

 

2,4%

PX

873,4

866,9

0,7%

-5,0%

S&P 500

1615,4

 

1608,3

 

0,4%

 

17,8%

DJ STOXX 50

2660,0

2588,4

2,8%

9,4%

 

ČR:
Nový výrobní závod Pegas Nonwovens v Egyptě, jehož výstavba je nyní ve finální fázi, není ohrožen napětím v zemi, uvedla dnes firma. V průmyslové zóně u města 6th of October, jež leží zhruba 35 kilometrů od Káhiry, má být nyní situace klidná a zaměstnanci standardně plnit pracovní úkoly. Investice v Egyptě je pojištěna proti riziku zamezení převodu výnosů z investice, vyvlastnění nebo politicky motivovaného násilného poškození u Exportní garanční a pojišťovací společnosti, dodala firma.

Skupina NWR stojí před velkou výzvou, k jejímuž překonání již nebude stačit nalezení jednorázových škrtů, ale je nutné znova rozmyslet celou strukturu podnikání, uvedl dnes otevřeně šéf těžební OKD Ján Fabián. „Současná krize vykazuje zcela jiné parametry než ta předchozí v roce 2009, s kterou se bylo možné vypořádat jednorázovými úspornými opatřeními. Současný propad je hlubší,“ upozorňuje Ján Fabián.

Maloobchodní tržby se v květnu reálně zvýšily o 1,7% ve srovnání s předchozím měsícem, resp. 1,2% meziročně. Kalendářní variace tentokrát výsledky neovlivnily. Ke kladnému výsledku přispěly tržby z prodeje a oprav automobilů, prodeje výpočetní a telekomunikační techniky. 

 
Evropa:
ECB podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Její hlavní úroková sazba nadále činí 0,5%. Nicméně na tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi zmínil, že byla diskutována možnost snížení úrokových sazeb. S ohledem na rizika horšího vývoje, než předpokládá prognóza ECB, zdůraznil, že úrokové sazby zůstanou nízké po velmi dlouhou dobu.

Měnový výbor britské centrální banky (Bank of England), který dnes poprvé vedl nový guvernér Mark Carney, podle očekávání ponechal hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 procenta. Britská libra však oslabila ve všech měnových párech v reakci na prohlášení představitelů centrální banky, kteří oznámili, že trhy falešně věří, že centrální banka bude v blízké době zvedat úrokové míry.

Tři největší evropští námořní přepravci (Maersk Line, Mediterranean Shipping, CMA CGM) hodlají uzavřít alianci, která by měla snížit jednotkové náklady přepravy, lépe řídit celkový objem přepravní kapacity a především ukončit cenové války. Vzniklá aliance by kontrolovala zhruba 42 % námořní přepravy mezi Evropou a Asií, 24 % na transpacifických trasách a 41 % na transatlantických trasách. Akcie dánské AP Moeller Maersk přidávají 1 %.

O derivátovou obchodní divizi britské RBS mají údajně zájem BNP Paribas, Commerzbank a Societe Generale. Akcie banky posilují až o 5 %, což je ale spíše odrazem dnešního holubičího komentáře BoE.

Očekávaná data následujícího dne:

 

Událost

Konsensus

Předchozí

12:00

DE – Průmyslové objednávky (květen)

0,0 % y/y

-0,4 % y/y

14:30

USA – Změna počtu pracovních míst (červen)

165 k

175 k

14:30

USA – Míra nezaměstnanosti (červen)

7,5 %

7,6 %


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Čtěte více:

Maloobchod v květnu: Pozitivní známky přibývají
04.07.2013 9:14
Domácí poptávka přidává další náznaky oteplení ekonomické situace. Ma...
Úrokové sazby v eurozóně zůstávají beze změny, ECB je chce držet nízko po delší dobu
04.07.2013 13:55
Evropská centrální banka nastavení úrokových sazeb podle očekávání nem...
Pegas: Náš egyptský závod není napětím v zemi ohrožen, plně se věnujeme spuštění linky
04.07.2013 15:44
Nový výrobní závod Pegas Nonwovens v Egyptě, jehož výstavba je nyní ve...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)