Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v květnu: Pozitivní známky přibývají

Maloobchod v květnu: Pozitivní známky přibývají

4.7.2013 9:14, aktualizováno: 4.7. 10:04
Autor: David Marek

Aktualizováno

Domácí poptávka přidává další náznaky oteplení ekonomické situace. Maloobchodní tržby se v květnu reálně zvýšily o 1,7 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, resp. 1,2 procenta meziročně. Kalendářní variace tentokrát výsledky neovlivnily. Spotřeba domácností patrně přispěje ve 2. čtvrtletí kladně k růstu HDP.

Již druhý měsíc rostou tržby autosalónů a servisů. V květnu se jejich obrat meziročně zvýšil o 3,8 procenta. Výsledek je překvapením vzhledem k poklesu registrací nových i ojetých automobilů. Zatímco automobily se prodávají, jezdí se s nimi méně. Tržby z prodeje pohonných hmot meziročně klesly o 2,9 procenta. Naopak zájem o počítače a mobilní telefony neslábne. Tato oblast je jednou z mála, které nepocítily recesi a pokles poptávky. V květnu se tržby z jejich prodeje meziročně zvýšily o 6,6 procenta. Poptávka roste také po sportovním vybavení a výrobcích pro rekreaci a kulturu, tržby prodejen prodávajících toto zboží stouply o 7,1 procenta.

Roztávání skepse domácností naznačuje také mírné zlepšení indikátoru důvěry domácností v květnu a červnu. Data za 1. čtvrtletí zároveň ukazují na mírný pokles míry úspor domácností. Údaje o výběru daní z příjmu fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení zase naznačují, mírný růst mezd. Vezmeme-li do úvahy všechny indicie, rýsuje se naděje, že by pozitivní vývoj domácí poptávky a maloobchodních tržeb mohl pokračovat i v dalších měsících.


Váš názor
 • Zfalšované statistiky
  4.7.2013 10:38

  Nesmysl, maloobchody padají. V lepším případě obchodníkům klesají tržby a v horším uzavírají prodejny. Nevím, kde berou tyto statistiky. Mám obchody v OC a vidím, jak se čistí trh a obchodníci trpí, příští 2 roky budou katastrofa. Nevěřím, že přijde rust hdp na konci roku. Komerční nájmy začínají padat...
  Barik
 • To Patria
  4.7.2013 10:30

  Jsem rád, že máte dost sebereflexe a změnili jste nadpis článku i bez kritického komentáře, který jsem chystal.
  ..
  • Re: To Patria
   4.7.2013 10:34

   Myslíš to vážně? Co si mám představit pod větou: "Spotřeba domácností patrně přispěje ve 2. čtvrtletí kladně k růstu HDP"...? Prostě se motají pořád v nesmyslných datech, páč když argumentují že se lze spotřebou dopracovat k HDP, pak asi patřím do izolace :-)))
   Jesse
   •  
    4.7.2013 10:53

    Co jako, že jsem chystal kritický komentář k nadpisu "Neutuchající růst pokračuje" ? Nebo že mě potěšilo, že to změnili i bez toho aniž by jim to musel někdo říkat? Což znamená, že ještě nejsou úplně odtržení od reality. Obsah jsem nehodnotil a přijde mi nereálně optimistický, ale v normě. Úplně vyloučené to není.
    ..
    •  
     4.7.2013 10:56

     Sorry, původní nadpis jsem nezachytil včas :-))
     Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y