Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs pokračuje v krasojízdě bank ziskem i příjmy výrazně nad očekáváním

Goldman Sachs pokračuje v krasojízdě bank ziskem i příjmy výrazně nad očekáváním

16.7.2013 13:56, aktualizováno: 16.7. 16:41

Aktualizováno

Poté co v rámci úvodu výsledkové sezóny za 2Q pozitivně překvapily banky JPMorgan, Wells Fargo i Citigroup, navázal další bankovní obr Goldman Sachs nad očekávání lepším ziskem i výnosy. Goldman Sachs, která byla před vypuknutím finanční krize nejziskovějším obchodníkem s cennými papíry na světě, oznámila vyšší zisk především díky růstu výnosu z obchodování s dluhopisy a investičního bankovnictví.

Banka zvýšila čistý zisk za 2Q meziročně více než dvojnásobně na 1,93 miliardy dolarů či v přepočtu na akcii 3,70 dolaru. S přehledem tak překonala konsensus 27 analytiků (Bloomberg) nastavený na 2,89 dolaru na akcii. Celkové výnosy se zvýšily o 30 procent na 8,61 miliardy dolarů a taktéž bezpečně přesáhly očekávaných 7,97 mld. USD. Příjmy divize investic a úvěrů, která investuje vlastní peníze firmy, vzrostly sedminásobně na 1,42 miliardy dolarů, zejména díky investicím do dluhopisů a příjmům z úvěrů. Divize obchodování zvýšila výnosy o 12 procent na 2,5 miliardy dolarů. Výnosy divize investičního bankovnictví posílily o 29 procent na 1,55 miliardy USD, z toho příjmy z úpisů vyskočily o 45 procent.

Akcie Goldman Sachs, které od začátku roku posílily o 28 procent, reagovaly na výsledky růstem v premarketu o více než procento. Po otevření trhu ztrácejí půl procenta. V roce 2012 si titul připsal zisk 41 procent, včerejší závěrečná cena 163 USD je však stále výrazně pod předkrizovým vrcholem 247,92 USD z října 2007.

Banka uvedla, že očekává pozitivní dopad oživování americké ekonomiky a loňského snížení nákladů o 1,9 miliardy dolarů. „V rámci oživující ekonomiky se začíná zvedat investiční bankovnictví a větší pokles se již nečeká ani u investic do dluhopisů,“ uvedl před výsledky GS analytik Brad Hintz z ústavu Sanford C. Bernstein. „V případě Goldman Sachs lze čekat nárůst investiční divize,“ dodal.

Prezident Goldman Sachs Gary D. Cohn v květnu prohlásil, že negativní dopad možného růstu sazeb na příjmy bank z obchodování s dluhopisy je „legenda“, a podotkl, že cílem banky je neutrální pozice vůči vývoji úrokových sazeb. Ty dlouhodobé v červnu vzrostly poté, co guvernér Fedu Ben Bernanke naznačil možnost snižování měsíčního objemu nakupovaných dluhopisů ze současné výše 85 mld. USD. Výrok, který posílil poptávku po aktivech s vyšším výnosem, následně zmírnil.

Goldman Sachs v květnu zahájila prodej zbývající podíl v čínském věřiteli Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), který je dle tržní kapitalizace největší bankou světa. Hodnota podílu činí zhruba 1,1 miliardy dolarů. Prodej podílu je již třetí za poslední rok. V dubnu 2012 získala GS z prodeje části podílu 2,5 miliardy dolarů a v lednu 2012 jednu miliardu USD. Banka začala prodávat akcie v roce 2009, a pokud by z posledního prodeje získal skutečně 1,1 miliardy USD, celkový příjem z prodeje akcií ICBC by dosáhl 10,1 miliardy USD. Příjem z divestice Goldman Sachs pravděpodobně zachránil od čtvrtletní ztráty. CEO banky Lloyd Blankfein v květnu řekl, že se banka nebrání do budoucna podobně velké investici.

V řadě zveřejňování bankovních výsledků za druhé čtvrtletí bude zítra pokračovat Bank of America a ve čtvrtek pak Morgan Stanley.

(Zdroj: Goldman Sachs, Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Goldman Sachs dostane přes miliardu dolarů za zbývající podíl v největší bance světa ICBC
20.5.2013 14:19
Americká finanční společnost Goldman Sachs (158,18 USD, 2,40%) dnes za...
JPMorgan zahajuje sezónu bankovních výsledků pozitivně. Růst zisku o třetinu díky obchodování
12.7.2013 13:29
Výsledkovou sezónu amerických bank dnes pozitivně otevřela JPMorgan Ch...
Buffettova sázka na banky dále vychází: Wells Fargo zvýšila zisk již počtrnácté v řadě
12.7.2013 14:25
Největší poskytovatelka hypotečních úvěrů v USA, banka Wells Fargo, je...
Citi také potěšila výsledky za 2Q: Zisk vyskočil o 42 %
15.7.2013 14:28
Třetí největší americká banka, Citigroup, dnes prodloužila sérii dobrý...

Váš názor
  • lži a lži
    16.7.2013 14:08

    Golmani jako pravá ruka Fedu budou vždycky ok,jelikož přes ně nakupují akcie firem a uměle vytváří poptávku a zvedají ceny,mají nastrčené firmy sponzorované Golmany.Pouští se na svět přes ně tajně spousta čerstvě natištěných dolarů,jsou to defakto mafiani ale pod ochranou státu
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data