Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lockhart: Fed by mohl začít omezovat QE již v září

Lockhart: Fed by mohl začít omezovat QE již v září

14.08.2013 8:34, aktualizováno: 14.8. 9:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká centrální banka (Fed) by mohla již v září začít omezovat rozsáhlé nákupy dluhopisů, jimiž se snaží podporovat hospodářský růst ve Spojených státech. Uvedl to včera podle agentury Reuters šéf atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. 

Fed nyní ekonomiku stimuluje nákupem dluhopisů za 85 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně. Tento program letos pomohl americkému akciovému trhu k výstupu na nové rekordy. Šéf Fedu Ben Bernanke nicméně v červnu uvedl, že pokud se bude ekonomika vyvíjet podle předpokladů, začne banka zřejmě už letos nákupy dluhopisů omezovat. Na finančních trzích se od té doby intenzivně spekuluje o tom, kdy by mohl Fed omezování stimulů zahájit. 

"Nevylučoval bych září," prohlásil dnes Lockhart. Upozornil však, že údaje o vývoji americké ekonomiky jsou nejednoznačné. "Tvorba nových pracovních míst je dostatečná ke snižování míry nezaměstnanosti, růst hrubého domácího produktu však zůstává nevýrazný," řekl. 

Bernanke minulý měsíc zdůraznil, že harmonogram snižování nákupů není předem dán a Fed si ponechá možnost tyto nákupy jakkoli upravovat v reakci na vývoj ekonomiky. 

Tempo růstu ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 1,7 procenta z 1,1 procenta v předchozích třech měsících. Analytici doufají, že ve druhé polovině roku růst dále zrychlí na zhruba 2,5 procenta. Míra nezaměstnanosti v USA v červenci klesla na 7,4 procenta z červnových 7,6 procenta.

O tom, že se stimulace ekonomiky skrze kvantitativní uvolňování měnové politiky v současném objemu chýlí ke konci, je podle aktuálního průzkumu agentury Bloomberg přesvědčena většina dotázaných vlivných ekonomů. 65 procent ze 48 respondentů počítá po posledních datech z USA s tím, že Fed omezí nákupy dluhopisů již na zářijovém jednání naplánovaném na 17. a 18. září.

První krok by podle konsensu ekonomů měl být mírný – snížení objemu měsíčních nákupů o 10 miliard dolarů na 75 mld. USD. Do konce příštího roku ale prý má následovat úplný útlum QE.

(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data