Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdivočelý software v Goldman Sachs: chybné příkazy mohou banku stát stovky milionů dolarů

Zdivočelý software v Goldman Sachs: chybné příkazy mohou banku stát stovky milionů dolarů

21.08.2013 11:43
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V programátorské divizi Goldman Sachs v pondělí večer někdo zřejmě zadělal na pořádný průšvih. Série chybných pokynů poslaných včera ráno hned po začátku seance na široké spektrum trhů zamávala s cenami a vylekala obchodníky i regulátory. Po nedávném prudkém výkyvu na šanghajské burze, jejíž index vyskočil během dvou minut o 7 % výš, se jedná o další případ, kdy omylem zadané, a přesto provedené příkazy způsobí na burzách paseku.

Tentokrát se turbulence dotkly opčních kontraktů na akcie a ETF produkty, jejichž burzovní symboly začínají písmeny „I“ až „K“. Některé kotace ve výsledku prudce propadly. Správci burz včera účastníkům obchodování sdělili, že chybné příkazy a transakce jsou vyšetřovány, přičemž některé budou pravděpodobně stornovány. Zdroje deníku Wall Street Journal tvrdí, že potenciální ztráty Goldman Sachs z obchodů mohou dosáhnout stovek milionů dolarů.

„Burzy pracují na vyřešení záležitosti. Ani riziko, ani možná ztráta nejsou tak závažné, aby zasáhly finanční stav firmy,“ uvedla banka v prohlášení. Podle lidí obeznámených s podrobnostmi prý o chybě informovovala regulátory. Mluvčí americké Komise pro cenné papíry (SEC) uvedl, že úřad situaci na burzách neustále monitoruje a komunikuje s jejich správci.

Událost je dalším příkladem zvyšující se nestability globálních finančních trhů, ovládaných stále více počítačovými algoritmy, spíš než lidmi. Série nehod, kterou odstartoval tzv. flash crash v roce 2010, kdy se z akcií a fondů během minut odpařily miliardy, podkopala důvěru v burzovní systémy po celém světě a některé firmy stála i existenci.

 
Příčinou včerejší kanonády chybných příkazů jsou podle Goldman Sachs pondělní změny interního softwaru, který pomáhá obchodníkům určit ceny, za něž nakupují či prodávají opce pro klienty. Dotyčný program zpracoval data, vydal příkazy, avšak jako realizační cenu zadal přednastavené hodnoty, které byly v některých případech mnohem nižší než aktuální tržní ceny. Závadu se prý podařilo opravit a banka zkoumá, co se pokazilo.

Softwarová bota stlačila cenu některých opcí na jeden dolar, na což burzy od Nasdaqu přes NYSE po chicagskou CBOE reagovaly varováním, že vybrané transakce uskutečněné mezi 9:30 a 9:47 ráno newyorského času (15:30-15:47 SELČ) budou pravděpodobně zrušeny. Z realizovaných obchodů Wall Street Journal vybírá prodej 993 call opcí na produkt iShares Russell 2000 ETF, jehož hodnota při ceně 1 USD za balík 100 kusů činila 99 300 USD. Tržní cena těchto opcí však v době vypořádání dosahovala 3,55 mil. USD.

Rozhodnutí o tom, které příkazy budou uznány a které ne, bude pro Goldman Sachs klíčové, jelikož odhadovaná ztráta se pohybuje od jednotek do stovek milionů dolarů a bude záviset právě na počtu zrušených transakcí. Banka by se také mohla s protistranami nevýhodných obchodů dohodnout na určité kompenzaci. Představitelé NYSE uvedli, že očekávají zrušení většiny mylně zadaných obchodů.

O případy, kdy se na finančních trzích technologie obrací proti lidem, v poslední době není nouze. CBOE koncem dubna postihl výpadek obchodní platformy a donutil burzu odložit začátek obchodování o víc než tři hodiny. Loni v únoru škodlivý program zaplavil americký opční trh 30 tisíci chybnými příkazy, na což museli správci reagovat zrušením některých obchodů a úpravou dalších. Špatně aktualizovaný software způsobil největší traderské firmě na Wall Street Knight Capital ztrátu 461 mil. USD, která ji zruinovala.

(Zdroje: WSJ, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Goldman Sachs pokračuje v krasojízdě bank ziskem i příjmy výrazně nad očekáváním
16.07.2013 13:56
Poté co v rámci úvodu výsledkové sezóny za 2Q pozitivně překvapily ban...
Goldman Sachs vydělává na skladech plných hliníku
31.07.2013 14:12
V historii najdeme mnoho příkladů, kdy se spekulanti snažili vydělat n...
Skok čínského trhu o 7 procent za 2 minuty: Nešikovné prsty, nebo něco jiného?
16.08.2013 12:44
Burza v Šanghaji dnes pocuchala nervy traderům, když během chvíle 16 z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC