Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Průmyslová aktivita v New Yorku překvapivě dál zpomaluje

    Průmyslová aktivita v New Yorku překvapivě dál zpomaluje

    16.09.2013 14:48
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Index průmyslové aktivity Empire State Manufacturing, pokrývající oblast New Yorku, se v září dál zhoršil na 6,29 ze srpnových 8,24 bodu. Stále jde o hodnotu ukazující na expanzi sektoru, ale pomalejší. Ve srovnání s očekávanými 9,1 bodu jde o zklamání. Podle průzkumu se oproti předchozímu měsíci respondenti přesouvali od očekávání expanze ke stabilitě.

    Vedle hlavního indexu došlo v září ke zhoršení v oblasti zaměstnanosti, kde vidíme pokles indexu na 7,53 z 10,84. Další index naznačuje jen nepatrný růst délky pracovního týdne. V jiných oblastech ale detaily zprávy vyznívají už lépe.

    Především jde o relativně silný růst dodávek zboží - index stoupl na 16,43 z 1,47 bodu. Zlepšil se také index nových zakázek, ale pouze na 2,35 z 0,27 bodu, takže stále zůstává na úrovni, která ukazuje pouze na nevýrazný nárůst poptávky. Indexy pokrývající ceny vstupů a produkce ukazují, že marže průmyslových firem v oblasti jsou nadále pod tlakem, ten se ale o něco snižuje.

    Optimistické zůstávají společnosti co do šestiměsíčního výhledu. Celkový index budoucích podmínek stoupl na 40,64 bodu, tedy nejvýš od loňského dubna. Dál se značně zlepšily také indexy nových objednávek a dodávek zboží, které jsou rovněž výrazně v kladném pásmu. Naopak zhoršení vidíme u očekávané zaměstnanosti, kde 4,3 bodu ukazuje pouze na její mírný růst.

    Empire State index naznačuje mírnou expanzi průmyslu v srpnu i září při stále velmi omezeném růstu poptávky. V posledních měsících se částečně rozchází s celoamerickým indexem ISM, který ukazuje na zrychlování průmyslové aktivity.

    NY


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    JP - Základní O/N úroková sazba
    3:30Čína - PMI v průmyslu
    3:30Čína - PMI ve službách
    11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university