Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český průmysl v srpnu: Pohyb dovolených vylepšil data, známek optimismu však přibývá

Český průmysl v srpnu: Pohyb dovolených vylepšil data, známek optimismu však přibývá

07.10.2013 9:44
Autor: David Marek

Závěr prázdnin přinesl nečekaně příznivé informace o vývoji českého průmyslu. Ve srovnání s předchozím měsícem se produkce zvýšila o 4,7 procenta. Meziroční zvýšení dosáhlo 1,6 procenta, ovšem nebýt skutečnosti, že letošní srpen měl o jeden pracovní den méně než loňský srpen, dosáhl by meziroční růst 4,2 procenta. Rychleji rostl průmysl naposledy v prosinci 2011. ČSÚ ovšem upozorňuje, že červencové a srpnové výsledky významně ovlivnily změny v načasování celozávodních dovolených, což ubralo červencovým číslům a naopak vylepšilo srpnová data. Nicméně optimismus podporuje také výrazné zvýšení nových zakázek a vývoj indexu nákupních manažerů.

Za akcelerací průmyslové výroby stojí především automobilky. Jejich produkce se v srpnu meziročně zvýšila o 26,1 procenta. Právě zde se nejspíše výrazně projevil zmíněný efekt celozávodních dovolených. Naopak v útlumu zůstává jiné důležité odvětví české ekonomiky, výroba výpočetní techniky a elektroniky. Zde produkce meziročně klesla o 10,4 procenta. Hlubokou recesí prochází těžební průmysl, v srpnu jeho produkce klesla o 14,1 procenta.

Výrobní statistiky jsou sice zamlženy pohybem dovolených, nicméně známky zlepšování situace jsou evidentní. Naději do dalších měsíců přináší zejména zvýšení objemu nových zakázek o 12,3 procenta, přičemž exportní zakázky stouply dokonce o 15,6 procenta. Také hodnota indexu nákupních manažerů (53,4 bodu v září) ukazuje na pokračování pozitivního vývoje.

prům


Váš názor
  • Vyrábíme jako v roce 2005!
    07.10.2013 9:30

    Není to málo, Antoníne Pavloviči?
    mamon
Aktuální komentáře
02.04.2026
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD