Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhodnutí Fedu nesnížit nákupy dluhopisů bylo

Rozhodnutí Fedu nesnížit nákupy dluhopisů bylo "relativně těsné"

09.10.2013 20:57
Autor: ČTK

Překvapivé zářijové rozhodnutí americké centrální banky (Fed) nezahájit omezování podpory ekonomiky bylo "relativně těsné". Plán zahájit ústup od masivních nákupů dluhopisů už v tomto roce má mezi členy měnového výboru Fedu nadále širokou podporu, uvedl dnešní zápis z jednání výboru ze 17. a 18. září.


 
Podle zápisu členové výboru vyjadřovali obavy, že rozhodnutí ponechat v platnosti nákupy dluhopisů v objemu 85 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) měsíčně by mohlo zmátnout trhy a mít negativní vliv na účinnost komunikace centrální banky s investory. Ti na základě vystoupení předních členů Fedu všeobecně očekávali, že Fed v září rozhodne o omezení nákupů. Šéf Fedu Ben Bernanke takový krok poprvé signalizoval už v květnu.

"Různé úvahy některých členů vedly k tomu, že rozhodnutí zachovat tempo nákupů aktiv beze změny bylo relativně těsné," uvádí zápis podle agentury Reuters. Hlasující členové výboru o tom nakonec rozhodli v poměru 9:1, s tím že bude nejprve nutné počkat na další údaje o vývoji ekonomiky. Většina účastníků zasedání se přitom shodla, že bude vhodné začít se snižováním tempa nákupů v tomto roce a ukončit je v polovině roku 2014, píše se v zápisu.

Fed zdůvodnil své nečekané rozhodnutí obavami z negativních dopadů rostoucích úrokových sazeb na trhu na ekonomiku a zhoršením odhadů hospodářského růstu na letošní i příští rok. Bernanke upozornil na to, že míra nezaměstnanosti v USA zůstává na nepřijatelně vysoké úrovni. Zdůraznil také, že Fed bude ekonomiku podporovat, dokud to bude zapotřebí, a že nemá žádný pevný harmonogram pro omezování stimulů.

Americký dolar zareagoval na zveřejnění zápisu ve 20.00 hodin našeho času nejprve posílením až na 1,3485, ale po několika minutách se vrátil zpátky na původní úroveň, aktuálně 1,3517 EURUSD. Mírné zvýšení výnosů vykázaly americké treasuries, 10letý dluhopis se vyhoupl na 2,66 %, 5letý bond na 1,44 %. Akcie zareagovaly růstem, index Dow Jones posiluje o 0,43 %, S&P 500 o 0,34 % a Nasdaq zmírnil propad na -0,2 %.

Čtěte více:

Fed překvapivě nesnižuje nákupy dluhopisů, akcie rostou, dolar padá
18.09.2013 20:14
Americká centrální banka Fed poměrem hlasů 9 ku 1 rozhodla, že nezmění...
Holubice z Fedu věští roky, než se zastaví nákupy dluhopisů
02.10.2013 21:18
Eric Rosenberg, šéf bostonského Fedu a člen bankovního výboru FOMC, kt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.11.2025
6:02Co udělá Fed v prosinci?
25.11.2025
22:00Wall Street si připsala třetí rally v řadě; Google jako nový konkurent Nvidie?  
17:44Kofola hlásí pokles tržeb kvůli počasí i cukrové dani. Snižuje výhled na rok 2025
16:33Čínská současnost a poučení pro ostatní
14:59Tykačova skupina Sev.en údajně v lednu 2027 uzavře své uhelné elektrárny
14:10Alphabet míří za čtyřbilionovou tržní hodnotou
13:43Po včerejším propadu svítá naděje: Amycretin od Novo Nordisk hlásí slibné výsledky pro diabetiky i na hubnutí
12:22Evropa se včerejším americkým růstem neinspiruje, obchoduje s malými změnami  
12:05Alibaba překonala odhady tržeb, růst cloudové divize zrychluje
12:01Výsledková sezóna v USA: Nejsilnější růst tržeb od roku 2022 a čtvrtý kvartál v řadě s dvouciferným růstem zisků  
11:45Prodeje aut v EU čtvrtý měsíc po sobě rostou, do října meziročně o 1,4 procenta
10:27Dominance Nvidie v ohrožení? O čipy Googlu má zájem Meta
9:04Rozbřesk: Koruna sleduje vývoj za hranicemi, dolar drží pozice navzdory holubičí rétorice Fedu
9:02Doosan Škoda Power poklesly tržby i zisk, podepsala ale nejvýznamnější zakázku za poslední dekádu
9:00Amazon plánuje posílit AI infrastrukturu pro vládu USA za 50 miliard dolarů
8:43Americké akcie ožily, Doosanu klesly tržby i zisk, evropské futures jsou smíšené  
6:07AI tituly ztrácí dech. Technický ukazatel naznačuje u těchto akcií šanci na obrat
24.11.2025
17:22Zlato, akcie a důvěra ve finanční aktiva
16:41Dominik Rusinko: Rozpočtové patálie aneb co čekat od nové vlády  
14:46PODCAST Týdenní výhled: O číslech Nvidie, korekci na AI i gigantovi, který jí vzdoruje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago