Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Apple může zbankrotovat jako Polaroid

Faber: Apple může zbankrotovat jako Polaroid

16.10.2013 19:37
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Apple je problémová společnost, která vyrábí nepotřebné hračičky. Může proto být na cestě k zániku. Myslí si to známý investor Marc Faber.

„To je ten typ akcie, o který se opravdu nezajímám,“ prohlásil vydavatel reportu Gloom, Boom & Doom v rozhovoru pro stanici CNBC. Dodal, že společnost s nakousnutým jablkem v logu, které na účtech zahálí desítky miliard dolarů, nemusí nutně zbankrotovat, ale „nakonec by mohla.“

Nestane se to prý zítra ani pozítří, avšak Apple by podle Fabera, známého pro své apokalyptické předpovědi, mohl potkat osud jiné technologické firmy, která se kdysi hřála na výsluní pozornosti investorů, ale poté zaostala za inovačním tempem doby.

„Tohle je něco jako Polaroid v 70. letech minulého století,“ prohlásil Faber s odkazem na firmu, kterou stejně jako Apple založil a vedl známý inovátor, avšak nakonec z managementu odešel. „Dr. [Edwin] Land, zakladatel Polaroidu, měl ve správě víc patentů než kdokoli jiný na světě,“ připomněl Faber. Land měl ve Spojených státech zaregistrováno nejvíc patentů po Thomasu Edisonovi. Svoji společnost opustil v roce 1982, kdy se vzdal křesla v představenstvu i pozice výzkumníka. O 19 let později Polaroid požádal o ochranu před věřiteli a většinu byznysu rozprodal v bankrotovém řízení. Polaroidový film do známých fotoaparátů, které přišly na trh v roce 1948, se k údivu mnoha fanoušků přestal prodávat v roce 2009. V roce 2010 se kreativním ředitelem zbytku společnosti stala Lady Gaga.

Apple na tom podle posledních výsledků rozhodně tak špatně není. Společnost má v rozvaze 43 mld. USD v hotovosti a likvidních instrumentech. Za 2Q13 její tržby činily 35 mld. USD a podle včerejšího závěru obchodování v New Yorku její tržní kapitalizace přesahuje 450 mld. USD. Nedávno zveřejnila další verze telefonů iPhone (5S a 5C) a příští úterý by měla představit vylepšené modely tabletů iPad a iPad mini.

Včera také Apple investory potěšil perspektivní personální akvizicí. Po měsících hledání se mu do čela divize maloobchodu podařilo získat dosavadní výkonnou ředitelku britského luxusního výrobce Burberry Angelu Ahrendts, která v čele oděvního řetězce odvedla skvělou práci.

Apple se v posledním roce potýká s odlivem zájmu investorů, který je připisován tvrdě soupeřícím konkurentům typu jihokorejského Samsungu a také okoukanosti produktové palety, jež částečně ztratila na lesku a exkluzivitě. Tržby v rozšiřující se síti obchodů ve 2Q13 vůbec poprvé od globální recese v roce 2009 meziročně klesly. Akcie společnosti za poslední rok ztratily 23 %.

 
Právě na drsné podmínky v rychle se měnícím technologickém odvětví upozornil Faber ve svém vystoupení a dodal, že korporátní kroniky jsou plné hrobů bývalých lídrů trhu. Na Applu mu také vadí skutečnost, že jeho produkty se vezou na módní vlně. „Je to v zásadě továrna na hračky pro dospělé,“ prohlásil investiční guru.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, WSJ)


Čtěte více:

Apple (+5 %) prodal za víkend rekordních 9 mil. nových modelů iPhone a zlepšuje výhled tržeb
23.09.2013 15:24
Technologická společnost Apple zlomila další rekord, když za uplynulý ...
V USA začne platit zákaz prodeje některých výrobků Samsung
08.10.2013 19:13
Americká administrativa umožní, aby ve Spojených státech vstoupil v pl...
Apple prý představí novou řadu tabletů iPad ještě tento měsíc
09.10.2013 8:14
Americký technologický gigant Apple (480,94 USD, -1,40%) představí 22....
Burberry přichází o CEO, Angela Ahrendts odkládá trench coat a bere do ruky iPhone
15.10.2013 10:53
Dnešní zpáva z britských ostrovů v úvodu zastínila možný posun v dohod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil
13:21Akcie Delta Air Lines klesají po výsledcích a celoročním výhledu o pět procent
12:17Velké centrální banky se postavily za Powella
12:10Trumpův tah proti Íránu může zničit křehké příměří s Čínou
11:34Před inflací a výsledky JPM se dnes obchoduje opatrně  
10:41Datacentra zvedají ceny elektřiny. Trump tlačí na technologické giganty, aby podnikli opatření
9:59Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.12.2025
9:20Rozbřesk: Ukončit nezávislost Fedu značí posunout Ameriku mezi emerging markets
8:54Írán přidává na geopolitické nejistotě, Alphabet překročil hranici 4 bilionů USD a Japonsko reaguje na možné předčasné volby  
6:01Citi: Investoři míří za hranice USA. Rok 2026 má patřit širšímu portfoliu
12.01.2026
17:09Korekce, medvědí trhy a praskání valuačních bublin
16:16Týdenní výhled: Nový útok na Fed a začátek výsledkové sezóny  
15:19Důvěra investorů v hospodářství eurozóny je nejvyšší za půl roku
14:18Export elektřiny loni po letech vzrostl, přispěla vyšší výroba elektráren
13:23Trump tlačí na vydavatele kreditek, aby snížili úroky. Akcie bank klesají
12:34Tlak na Fed rozhýbal trhy: akcie klesají, zlato láká  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m