Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB) je mezi evropskými ekonomy, kteří vyzvali k rozdělení eurozóny

Hampl (ČNB) je mezi evropskými ekonomy, kteří vyzvali k rozdělení eurozóny

21.10.2013 9:48
Autor: ČTK

Skupina 18 evropských ekonomů, mezi nimiž je i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, vyzvala k rozdělení eurozóny. Současný model podle nich nefunguje a jediným řešením situace je, aby se blok zemí se společnou evropskou měnou rozdělil na konkurenceschopné severní státy a zadlužené jižní státy, píše Deutsche Wirtschaftnachrichten.

Podle manifestu sepsaného skupinou ekonomů ohrožuje současný model eurozóny existenci Evropské unie a jejího společného trhu. "Jižní země eurozóny uvízly v recesi a nemohou zvýšit svou konkurenceschopnost oslabením svých měn. Na druhé straně severní země eurozóny jsou žádány, aby se vzdaly svých hodnot založených na střídmé finanční politice a fungovaly jako peněženky pro financování nekonečných záchranných programů pro jih," uvádí se v manifestu.

Podle autorů dokumentu tak kvůli euru vyvstává dvojí hrozba - v jižním křídle eurozóny hrozí sociální nepokoje, zatímco lidé na severu jsou kvůli placení dluhů jiných zemí stále skeptičtější k evropské integraci jako takové.

Ekonomové vidí řešení v odchodu hospodářsky nejsilnějších zemí z eurozóny. Euro by se tak na čas stalo společnou měnou slabších států z jižního křídla, než by se tyto země vrátily ke svým národním měnám. Zároveň je podle autorů manifestu třeba vytvořit nový evropský mechanismus koordinování měnových politik, aby v budoucnu nedocházelo k měnovým válkám.

Dokument podepsalo kromě Hampla dalších 17 ekonomů z různých zemí unie. Mezi signatáři je například bývalý nizozemský eurokomisař pro vnitřní trh Frits Bolkenstein nebo bývalý prezident Svazu německého průmyslu Hans-Olaf Henkel.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  21.10.2013 12:01

  z toho vyplývá, že se svými do ted vygenerovanými dluhy a dluhy budoucími na které nás připravují skoro všichni následně vygenerovaní politici, abychom se připravili na placení říšskou markou a souhlasili s připojením k bavorsku jako jejich rukodělná "provincie". A to tak rychle, jak kratce bude tato nabídka trvat - v opačném případě Mr.Vysočina dokoná svoji pouť na kterou a pro kterou byl povolán svými "finančními kruhy ".
  AMN
  • už ničemu nerozumím
   21.10.2013 12:30

   ...v jižním křídle eurozóny hrozí sociální nepokoje a Barroso se svými dementními hujery hlásá, že EU je budoucnost v míru a už NIKDY žádné války :-))) No, jestliže chceme Evropu bez válek, měli bychom EU co nejrychleji zrušit. V tomto světle mi Humpl říká jen "neslané, nemastné"... takové NICneříkající ideologické prdy... si mohl nechat od cesty, páč nic neřeší.
   Jesse
 •  
  21.10.2013 11:26

  pan Hampl si myslí, že bude skupině Bilderberg kecat do jejich plánů na New World Order. Naivka. http://www.youtube.com/watch?v=HBypAFQ3ZCk
  MarcoPolo
  • Už je nezajímáme
   21.10.2013 12:10

   Na seznamu Bilderbergu již žádna CZ persona / po pravdoláskořovi/ není. Karla, vedou v kolonce österreichische / Staatsbürger/ Staatsbürgerschaft.
   AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data