Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Europoslanci chtějí kvůli údajné špionáži zastavit dohodu s USA

Europoslanci chtějí kvůli údajné špionáži zastavit dohodu s USA

23.10.2013 17:02
Autor: ČTK

Evropští poslanci chtějí pozastavit dohodu se Spojenými státy o sledování financování terorismu (TFTP). Dnes schválené usnesení, které je nezávazné, je reakcí na údajné aktivity amerických tajných služeb zaměřené na občany Evropské unie. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová ovšem během říjnové rozpravy s poslanci uvedla, že pozastavení dohody nemá v úmyslu navrhnout.

Ačkoli europarlament nemá žádnou formální pravomoc zahájit proces pozastavení dohody, EK podle schváleného textu "bude muset jednat", pokud EP "určité úmluvy nepodporuje". Evropská komise se však k takovému kroku nechystá a podle Malmströmové doposud nejsou důkazy, že by dohoda TFTP byla porušena.

Pro pozastavení dohody kvůli údajným špionážním aktivitám americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) se dnes vyslovilo 280 poslanců, proti jich bylo 254 a 30 se hlasování zdrželo. Navržené opatření již dříve jako "nezodpovědné" kritizovaly poslanecké frakce konzervativců a lidovců, naopak liberálové a socialisté byli pro.

Podle zmíněné dohody, kterou USA a EU uzavřely v roce 2010, Brusel předává Spojeným státům údaje o bankovních operací unijních občanů. Opatření má sloužit v boji proti terorismu. Nyní se však objevila obvinění, že NSA získala i osobní finanční údaje občanů EU.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst