Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla na čtyřleté minimum

Poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla na čtyřleté minimum

14.11.2013 12:32
Autor: ČTK

Celosvětová poptávka po zlatě se ve třetím čtvrtletí propadla na čtyřleté minimum, zejména kvůli poklesu zájmu ze strany investorů a největšího spotřebitele Indie. Oznámila to dnes Světová rada pro zlato (WGC), která sdružuje přední těžaře. Poptávka klesla na 868,5 tuny z 1101,4 tuny ve stejném období loňského roku. 

WGC očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí pokles zpomalí. Poptávka se ale pravděpodobně propadne už druhý rok po sobě. "Zatímco loni jsme s poptávkou byli na 4382 tunách, letos na konci roku budeme mezi pěti a deseti procenty níž," uvedl šéf investic WGC Marcus Grubb. "Není to sice tak velký propad, jaký sledujeme nyní, který je 12 až 13 procent, ale i tak to bude proti roku 2012 výrazný pokles," dodal. 

Hlavní příčinou propadu je podle něj menší zájem investorů, který ve třetím čtvrtletí klesl o 56 procent na 185,5 tuny. Fondy založené na zlatě prodaly 118,7 tuny drahého kovu. Centrální banky ho v posledním čtvrtletí nakoupily 18,9 tuny, což je o 17 procent méně. 

O 32 procent, což představuje 71 tun, byla ve čtvrtletí nižší poptávka i historicky největšího spotřebitele zlata Indie. Její vláda podle agentury Reuters zvýšila dovozní tarify ve snaze zastavit současný účetní deficit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.03.2026
13:01Týdenní výhled: Další vývoj kolem Íránu je stále naprosto nejasný  
11:48Dluhopisy se odrážejí ode dna. Investoři zaceňují rizika recese, výnosy klesají  
11:28Sázky na vyšší sazby ustupují, což svědčí akciím i dluhopisům  
10:28Rohan financing s.r.o.: Oznámení o změně emisních podmínek
10:25Rozbřesk: Situace v Íránu se dál dramatizuje, česká inflace se v březnu může vrátit nad dvě procenta
8:58Ropa kvůli Blízkému východu dál zdražuje
8:58J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:56Válka v Íránu dále eskaluje, ropa zpět nad 115 dolary a futures jsou smíšené  
6:09Průzkum Fidelity: Geopolitika zesiluje rostoucí rozdíly na rozvíjejících se trzích  
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y