Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko v lednu opustí záchranný program EU a MMF, nebude chtít záložní pomoc

Španělsko v lednu opustí záchranný program EU a MMF, nebude chtít záložní pomoc

15.11.2013 8:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělsko se rozhodlo, že nebude žádat o záložní finanční pomoc poté, co země v lednu opustí mezinárodní záchranný program. Po dnešním jednání ministrů financí zemí platících eurem to v Bruselu řekl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. 

"Plně podporujeme španělské rozhodnutí na čisté opuštění programu. Díky němu jsou nyní španělské banky silnější, odolnější, zpřísnil se dohled a bankovní regulace," prohlásil Dijsselbloem. Dokládají to podle něj pozitivní hodnocení trhů i optimistická ekonomická data z poslední doby. Rozhodnutí Španělska euroskupina přivítala stejně jako podobný krok, který nyní oznámila irská vláda. 

Návrat k růstu ve Španělsku podle Dijsselbloema umožnily strukturální reformy a tamní vláda je podle ministrů financí eurozóny odhodlána v nich nepolevovat. V prohlášení, které dostali novináři, ministři uvádějí, že ve Španělsku pokračuje rozpočtová konsolidace a snižují se makroekonomické nerovnováhy. Španělskou vládu ale vyzvali, aby se zaměřila na problémy hrozící z vysokého soukromého a vnějšího zadlužení, s ekonomickou a fiskální situací, ale také s vysokou mírou nezaměstnanosti

Podle eurokomisaře pro měnovou politiku Olli Rehna vytvořil program pro Španělsko dostatečný prostor pro opravení španělského finančního sektoru a stabilizoval jejich situaci. V rámci programu dostal Madrid od roku 2012 z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) přes 41 miliard eur (více než bilion korun). 

Španělsko je "živoucí doklad", že programy EU a Mezinárodního měnového fondu jsou úspěšné, pokud se setkají s odhodláním k reformám, uvedla euroskupina.

(Zdroj: Reuters, čtk, Bloomberg)

 


Čtěte více:

Madrid musel zaplatit přes 13 miliard eur za dluhy regionů
01.11.2013 10:08
Španělské ministerstvo financí dnes oznámilo, že zaplatilo 13,38 milia...
Fitch odebrala Španělsku negativní výhled ratingu
01.11.2013 18:25
Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes přestala považovat výhled úv...
Španělské banky musejí opět zvýšit rezervy, část refinancovaných úvěrů vést jako nesplácené
06.11.2013 14:52
Španělské banky budou muset zvýšit rezervy na ztrátové úvěry o dalších...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
10:37Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst