Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Průmysl v okolí Filadelfie ztrácí na tempu, index aktivity propadl

    Průmysl v okolí Filadelfie ztrácí na tempu, index aktivity propadl

    21.11.2013 16:15, aktualizováno: 21.11. 16:40
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Aktualizováno

    Index průmyslové aktivity sestavovaný filadelfskou rezervní bankou (Fed) se v listopadu propadl na 6,8 bodu. V září se tento index nacházel na 19,8 bodu a trh předpokládal jen mírnější pokles na 16 bodů. Výsledek je tedy nepříjemným překvapením. Ukazuje, že průmysl v této oblasti USA značně ztratil na tempu po velmi dobrých výsledcích v předchozím měsíci.

    Značným zhoršením prošly téměř všechny dílčí indexy. Index nových objednávek spadl na 11,8 z 27,5 bodu, index dodávek zákazníkům klesl na 5,6 z 20,4 bodu. Kromě slabší poptávky a výroby se marže firem dostávají pod větší tlak, když index cen vstupů stoupl ještě výrazněji nad index cen produkce. Nepříznivý vývoj průzkum ukazuje také v oblasti zaměstnanosti. Tento index spadl na 1,1 z říjnových 15,4 bodu, přičemž navíc index délky pracovního týdne propadl do záporu a naznačuje, že práce ubylo.

    Optimismus se průmyslových firem drží u šestiměsíčního výhledu, došlo ale k jeho citelnému ochlazení. Index očekávané aktivity klesl na 45,8 z 60,8 bodu a na podobné úrovně padají také indexy očekávaných nových objednávek a dodávek. Očekávaný vývoj v oblasti zaměstnanosti je lepší než ten, který průzkum naznačuje nyní. Firmy dál čekají růst kapitálových výdajů, ale je jich už méně než v předchozím měsíci.

    Výsledky průzkumů aktivity, jako je ten filadelfský, dávají někdy dost volatilní výsledky. V tomto smyslu je možné, že listopadový propad bude pouze jednorázový. Nepříjemné ale je, že se na poklesu tentokrát shodly filadelfský i newyorský index (ten padá už od července). Tím se hodně zvedlo riziko, že svou růstovou sérii přeruší také index ISM ukazující průmyslovou aktivitu v celých Spojených státech. Záležet bude, jaké výsledky pošlou další regiony - protiváhou New Yorku a Filadelfii by mohlo být hlavně Chicago. Dnešní zpráva je negativní pro dolar, dolar na kurz je však nevýrazný.

    FIL


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.07.2026
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy
    9:33Rozbřesk: Rozhodnutí Fedu v mlze, aneb dokáže Warsh zpacifikovat ostatní, aby sazby nezvedli?
    8:49Erste výrazně zvyšuje ambice, Íránský konflikt se znovu vyhrotil a SK Hynix zklamal  
    6:04Je Musk zodpovědný vůči AI, ale hovoří nezodpovědné nesmysly o Evropě?
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba