Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Exxon: Těžba ropy v Americe vzroste do roku 2040 o 40 procent

Exxon: Těžba ropy v Americe vzroste do roku 2040 o 40 procent

13.12.2013 8:30
Autor: ČTK

Těžba ropy a dalších kapalných uhlovodíků v Severní Americe vzroste do roku 2040 o více než 40 procent. Díky rozvoji dobývacích technologií se prudce zvýší zejména těžba takzvaných nekonvenčních zdrojů, jako jsou ropné písky nebo břidlice. Předpověděl to ve svém dnešním ročním výhledu největší americký ropný koncern Exxon Mobil. 

Nekonvenční zdroje uhlovodíků se budou na celkové těžbě do roku 2040 podílet téměř polovinou, odhadl Exxon podle agentury Reuters. Jejich expanzi umožnil vývoj metod hydraulického štěpení čili frakování a horizontálního vrtání, jejichž kombinace a masové uplatnění v USA spustily takzvanou břidlicovou revoluci. Ta prudce zvýšila nejprve těžbu plynu a poté i ropy

Světová poptávka po energii se do roku 2040 zvýší o 35 procent, potvrdil Exxon svou dosavadní prognózu. Její růst budou táhnout rychle rostoucí rozvojové země v čele s Čínou a Indií. Ropa a zemní plyn se na globální poptávce po energii budou nadále podílet takřka 60 procenty. 

Exxon Mobil se v situaci rostoucí domácí těžby snaží prosadit zrušení zákazu vývozu ropy z USA, řekl dnes listu Wall Street Journal jeden z manažerů společnosti. Prodej ropy z USA do zahraničí s výjimkou Kanady a Mexika zakazuje zákon z roku 1979.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.12.2025
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
6:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?
16:55Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku
16:31Německo v roce 2026: Pomalý růst a tlak na konkurenceschopnost
15:57Dominik Rusinko: ECB stále „in a good place“. V roce 2026 sazby zřejmě měnit nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje starších domů