Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Westinghouse v pátek podá upravenou nabídku v tendru na dostavbu Temelína

Westinghouse v pátek podá upravenou nabídku v tendru na dostavbu Temelína

19.12.2013 12:41
Autor: ČTK

Americko-japonská společnost Westinghouse v pátek předá energetické firmě ČEZ konečnou podobu technické části nabídky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. ČTK to dnes oznámila firma Westinghouse. Česko-ruské konsorcium MIR.1200 konsolidovanou nabídku podalo v pátek 13. prosince, sdělila dnes ČTK mediální zástupkyně konsorcia Monika Matyáštíková. 

Podle původního harmonogramu měl ČEZ vítěze zakázky za několik set miliard korun vybrat letos na podzim. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš ale už v létě řekl, že ČEZ o dostavbě Temelína rozhodne koncem roku 2014, nebo až v roce 2015. 

Ředitel české pobočky Westinghouse Pavel Janík uvedl, že v rámci tendru zbývá jednání o obchodních podmínkách a o ceně. ČEZ tak může vybrat vítěze na začátku roku 2014 a nová vláda se k výběru může vyjádřit po svém zformování. Dvouletá platnost nabídek vyprší v polovině roku 2014. 

"Protahovat tendr o další rok nepřinese užitek žádné ze stran, pro všechny to znamená jen další náklady," poznamenal Janík. Upozornil, že další odklady nebo dokonce zrušení tendru představují pro ČR značné reputační riziko. Potenciální investoři totiž nemohou vnímat pozitivně, pokud se největší veřejný tendr v Evropě nedotáhne do konce. Proces trvá již čtyři roky a každou ze zúčastněných stran stál miliony eur, dodal. 

Podle Westinghouse nemusí být před uzavřením tendru schválena Státní energetická koncepce. Tendr je nezávislý proces plně pod kontrolou ČEZ. Rychlý výběr vítěze tendru má tu výhodu, že se díky tomu ČEZ dozví konečnou cenu. Na základě toho bude tedy vědět, jak velkou podporu pro Temelín potřebuje. Další odklady omezují příležitosti pro český jaderný průmysl na zahraničních trzích, uvedla firma Westinghouse. 

Do tendru se přihlásila také francouzská firma Areva. ČEZ loni v říjnu rozhodl o jejím vyřazení z tendru s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti nezveřejnil. Krajský soud v Brně v říjnu na návrh Arevy vydal předběžné opatření, podle něhož ČEZ nemůže uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru. Vyřazení Arevy a okolnosti tendru prošetřue Evropská komise. V listopadu požádala Českou republiku o dodatečné informace týkající se výběrového řízení na dostavbu Temelína a vyřazení Arevy z tendru.


Váš názor
  • Westinghouse se namáhá zbytečně
    19.12.2013 17:23

    Dostavbu Temelína dostane od Zemana Putin. Proto taky Zeman prodlužuje trvání nikým nezvolené a bez důvěry vlády. Nejdříve si nastrká zprofanované členy Zemanovců a ti to odsouhlasí. A "volové" se budou jen přiblble usmívat ala jejich chlebodárce a pokyvovat hlavami.
    .......
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)