Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Zpracovatelský sektor v USA v prosinci rostl nejvíce za téměř rok

    Zpracovatelský sektor v USA v prosinci rostl nejvíce za téměř rok

    02.01.2014 15:51
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států poslední měsíc loňského roku zrychlila růst a dostala se na nejvyšší úroveň za 11 měsíců. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla společnost Markit. Subindex zaměstnanosti se zvýšil nejvíce od března.

    Souhrnný index aktivity v prosinci stoupl na rovných 55 bodů z listopadové hodnoty 54,7 bodu. Překonal tak původní prosincový odhad 54,4 bodu a posunul se výš nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.

    Díky zvýšené poptávce po strojích se v prosinci výrazně zvýšila výroba. Dílčí index výroby se tak dostal 57,5 bodu, což je nejvyšší úroveň za téměř dva roky. Zvýšilo se i tempo najímání nových pracovníků, jehož index se dostal na nejlepší úroveň za devět měsíců.

    Hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson uvedl, že díky zlepšující se důvěře rostou výdaje podniků. To podle něj posiluje dojem, že oživování je soběstačnější.

    Americká centrální banka (Fed) v prosinci rozhodla, že od letošního roku začne omezovat podporu tamní ekonomiky. Měsíční odkupy aktiv v rámci QE omezí o 10 mld. USD z původních 85 mld. USD. Na rozhodnutí Fedu měly vliv mimo jiné i dřívější náznaky zlepšení v americkém průmyslu a na trhu práce.

    (Zdroj: Markit, Reuters, čtk)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data