Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v listopadu: Rekordní bilance

Zahraniční obchod v listopadu: Rekordní bilance

06.01.2014 9:37
Autor: David Marek

Oživení nabírá obrátky. Alespoň v zahraničním obchodě. Vývoz se v listopadu meziročně zvýšil o 7,4 procenta, dovoz o 6,3 procenta a přebytek obchodní bilance vystoupal na 38,7 miliardy koruny, ještě nikdy nebyl vyšší. Kdyby neměl listopad o jeden pracovní den méně než stejný měsíc předloni, byly by statistiky ještě vyšší. Po sezónním a kalendářním očištění se vývoz meziročně zvýšil o 10,3 procenta, dovoz o 9,5 procenta.

Klíčem k růstu vývozu je především zlepšením situace v eurozóně. Vývoz do Německa meziročně stoupl o 7,6 procenta, export do Francie o 5,2 procenta. Zajímavé ovšem je, že poněkud pokulhává růst vývozu v rámci středoevropského regionu. Vývoz na Slovensku vzrostl o 3,1 procenta, vývoz do Polska dokonce jen o 1,8 procenta. Rychle i nadále roste vývoz do Číny, v listopadu stoupl o 27,3 procenta, jeho podíl na celkovém exportu ovšem stále velmi nízký (1,1 procenta).

Nejvýrazněji se růst zahraniční poptávky projevil ve vývozu strojů a dopravních prostředků. V meziročním srovnání se v listopadu celkový vývoz zvýšil o 20,5 miliardy korun, přičemž vývoz strojů a dopravních prostředků stoupl o 11,5 miliardy korun. Výrazně se zvýšil také export chemického průmyslu, polotovarů, materiálů a spotřebního zboží.

Listopadové výsledky zahraničního obchodu dávají naději, že ve 4. čtvrtletí bude příspěvek čistého exportu k HDP kladný (na rozdíl od 3. čtvrtletí).

Za celý loňský rok obchodní bilance nejspíše dosáhla přebytku 355 miliard korun, tedy téměř o 50 miliard více než v roce 2012. Letos bude pravděpodobně směřovat k dalšímu rekordu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data