Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Úvěrové podmínky se ve 4Q nezměnily, v 1Q banky čekají zpřísnění u spotřebitelských půjček

ČNB: Úvěrové podmínky se ve 4Q nezměnily, v 1Q banky čekají zpřísnění u spotřebitelských půjček

21.01.2014 11:44
Autor: ČTK

Tuzemské banky vloňském čtvrtém čtvrtletí nezměnily úvěrové podmínky u půjček v žádném z hlavních sledovaných segmentů úvěrového trhu. Pro letošní první čtvrtletí čekají banky zpřísnění u spotřebitelských úvěrů. Úvěrové standardy podnikových úvěrů a úvěrů poskytovaných domácnostem na bydlení by se změnit neměly. Vyplývá to ze Šetření úvěrových podmínek bank, které zveřejnila Česká národní banka na internetu. 

ČNB rovněž uvedla, že klesly marže bank u podnikových úvěrů. V případě domácností úrokové marže ve srovnání s předchozím čtvrtletím stouply. 

Poptávka podniků po úvěrech se celkově zvýšila. U domácností poptávka po úvěrech na bydlení také rostla, zatímco poptávka po spotřebitelských úvěrech klesla. Pro další čtvrtletí banky čekají, že poptávka podniků po úvěrech poroste. U domácností banky očekávají nižší poptávku po spotřebitelských úvěrech a zhruba stejný zájem o úvěry na bydlení. 

Průzkumu se v lednu zúčastnilo 18 bank, které mají rozhodující podíl na bankovním úvěrovém trhu. 

Zjišťování úvěrových podmínek bank patří podle ČNB v mnoha zemích pod názvem Bank Lending Survey k nástrojům, které umožňují získat centrálním bankám a dalším uživatelům cenné informace o vývoji na bankovním úvěrovém trhu nad rámec údajů z pravidelných zpráv. V Česku průzkum provádí centrální banka čtyřikrát ročně a výsledky jsou zveřejněny vždy v poslední dekádě ledna, dubna, července a října. 

Z poslední, říjnové zprávy ČNB vyplynulo, že tuzemské banky ve třetím čtvrtletí úvěrové podmínky u půjček celkově v žádném z hlavních sledovaných segmentů úvěrového trhu nezměnily.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD