Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský soud zamítl žalobu Británie na regulaci short-sellingu v EU

Evropský soud zamítl žalobu Británie na regulaci short-sellingu v EU

22.01.2014 11:45
Autor: ČTK

Evropský soudní dvůr dnes zamítl žalobu Velké Británie namířenou proti legislativě, která v Evropské unii omezuje takzvaný short-selling, tedy spekulace na pokles cen akcií. Británie napadla část legislativy, která Evropskému úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA) dává právo zakázat short-selling v jakékoliv členské zemi EU v případě, že se akciové trhy dostanou do krize. Podle soudního rozhodnutí je však tato pravomoc v souladu s pravidly EU. 

Zamítnutí žaloby je podle agentury Reuters ranou pro snahu Británie omezit rozsah regulace finančního sektoru, kterou prosazuje Brusel. Britský ministr financí George Osborne minulý týden pohrozil odchodem Británie z Evropské unie, která se podle něj musí zreformovat. 

Short-selling podle kritiků způsobuje velkou vrtkavost akciových trhů a ohrožuje stabilitu finančního systému. EU zavedla pravidla pro regulaci short-sellingu v roce 2012 a ve stejném roce podala Británie žalobu. Česká republika se ke stanovisku Británie v únoru 2012 na zasedání Rady EU připojila, žalobu však nepodala. 

Short selling, neboli prodej nakrátko, je způsob spekulace na pokles ceny, ať už cenných papírů či komodit. Spekulant prodává cenné papíry, které v tu chvíli nevlastní, a spoléhá na to, že jejich cena dále klesne a on je bude moci později koupit za nižší cenu. Tento způsob spekulace se dostal do centra pozornosti v době vrcholu krize v eurozóně, protože podle mnohých právě tyto spekulace způsobily nestabilitu na finančních trzích a jejich rychlý pád. Některé země z toho důvodu tyto obchody tehdy dočasně omezily a znovu je obnovily, až se trhy stabilizovaly.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.02.2026
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst