Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Telekom koupil 39% podíl v českém T-Mobilu a plně jej ovládl

Deutsche Telekom koupil 39% podíl v českém T-Mobilu a plně jej ovládl

10.2.2014 8:22, aktualizováno: 10.2. 10:25

Aktualizováno

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom se z pozice většinového vlastníka tuzemského mobilního operátora T-Mobile dohodla na odkoupení zbývajícího 39% podílu a dosáhla tak plného ovládnutí tuzemské společnosti. Deutsche Telekom tak potvrdil spekulace, které pozvolna unikaly na úrovni zdrojů.

Podíl 39,2 procent akcií v T-Mobile Czech Republic koupila německá společnost od fondu soukromého kapitálu Mid Europa Partners (MEP) a dubajského fondu Al Ain za celkem 828 milionů eur (cca 22,8 miliardy korun). Transakci chce Deutsche Telekom dokončit ještě během února tohoto roku. "Úspěšný prodej našeho podílu v TMCZ je pro nás mezníkem, Česká republika pro nás ale nadále zůstane jedním k jádrových trhů," uvedl za Mid Europa Robert Chmelař, associate director.

Přední německý telekomunikační operátor chce nabízet integrovanou strukturu mobilních a pevných sítí po celé Evropě. Loni v listopadu koupil za 546 milionů eur telekomunikační společnost GTS Central Europe, která na českém, maďarském, polském, rumunském a slovenském trhu poskytuje služby celkem 38.000 firemním zákazníkům. 

"Akvizice zbývajícího akciového podílu je přirozeným krokem v optimalizaci našeho portfolia a podporuje naši transformaci v panevropského oeprátora," uvádí za představenstvo Deutsche Telekom Claudia Nemat. "Česká republika je z pohledu velikosti a struktury pro Deustche Telekom významným trhem, kde probíhá integrace T-Systems a začlenění českých operací skupiny GTS," dodává.

T-Mobile Czech Republic byl od počátku součástí skupiny Deutsche Telekom a na českém trhu působí od roku 1996. Firma měla na konci loňského roku 5,83 milionu klientů a je podle počtu zákazníků největším tuzemským mobilním operátorem. Mid Europa Partners získal podíl v T-Mobilu na podzim roku 2006, když vstoupil do tehdejšího minoritního vlastníka České Radiokomunikace. O dva roky později Radiokomunikace ovládl a po jejich prodeji australské bance Macquarie si akcie T-Mobilu ponechal.

Akvizice podle zástupců společnosti Deutsche Telekom zjednoduší kapitálovou strukturu i řízení. Firma také nebude muset vyplácet dividendy minoritnímu akcionáři a očekává růst čistého zisku. Transakce, při které Deutsche Telekomu radily Credit Suisse Securities a Clifford Chance, nepodléhá schválení regulačních orgánů. 

"Tento krok opravdu vítáme. Akvizice potvrzuje silnou pozici T-Mobile v rámci skupiny i na českém trhu a zájem Deutsche Telekomu investovat do budoucnosti telekomunikací v ČR," řekl ČTK generální ředitel T-Mobilu CR Milan Vašina.


(Zdroj: Deutsche Telekom, Bloomberg, čtk)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Chce to změnu!!
  10.2.2014 9:07

  Znám jedinou cestu (na rozdíl od zbytečného TÚ) jak donutit operátory snížit ceny! Dal jsem výpověď T-Mobile a okamžitě jsem dostal nabídku na poloviční ceny! Z toho plyne,že kdyby okamžitě cca jedna pětina klientů T-Mobile dala výpověď,tak operátor by musel jít hodně dolů s tarify,aby je udržel nebo nabral nové! Všem kteří mají dnes dva operátory,tak doporučuji dát výpověď T-Mobile a pokud budete tvrdí,tak 50% nákladů máte ušetřeno!!
  kalich
  • Re: Chce to změnu!!
   10.2.2014 9:21

   Jo, chce to změnu v myšlení a nevykecávat po telefonu hodiny o ničem :-))))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)