Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Proč jsou ženy vystresované více než muži?

WSJ: Proč jsou ženy vystresované více než muži?

17.02.2014 17:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Průzkum American Time Use Survey se každý rok ptá tisíců Američanů na to, jak tráví svůj den. Podle tohoto průzkumu dnes muži i ženy pracují přibližně stejný počet hodin denně (muži mají více placených hodin, ženy těch neplacených). Tyto výsledky by naznačovaly, že ženy už si přestanou stěžovat na to, že jsou to právě ony, kdo nese větší tíhu práce. Tak tomu ale není. Proč?

Část problému může být v tom, že muži i ženy sice pracují přibližně stejný počet hodin, ale ženy se více starají o děti. Obecně platí, že ne každá práce je stejná. Právě péče o děti je mnohem více stresující než jiné práce v domácnosti. Podle autorů knihy „Alone Together“ ženy ovlivňuje pocit z nerovnoměrně rozdělené starosti o děti mnohem více, než je tomu například u luxování.

Dalším příkladem je nutnost nočního vstávání. Dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje velký stres a jsou to hlavně matky, které čelí v této souvislosti vysílení. Podle American Time Use Survey je u žen v rodinách s dítětem mladším jednoho roku přerušení spánku třikrát pravděpodobnější než u mužů. Matky se navíc věnují většímu množství činností, o kterých sociologové Annette Lareau a Elliot Weininger říkají, že „nejsou předmětem vyjednávání“. Jde o činnosti, které prostě musí být dokončeny do určité doby. Ženy jsou tak nuceny dělat více úkolů najednou.

Nutnost dělit práci na menší a menší části a neustále sledovat termíny vyvolává pocit tlaku. Ženy tak stále čelí pocitu, že někde něco hoří. Vědci z UCLA měřili úroveň stresových hormonů u členů vybraných rodin. Zjistili, že čas odpočinku měl výrazný pozitivní efekt na muže, ale u žen se zdaleka tolik neprojevil. Můžeme se ptát, co tedy ženu vlastně uklidní. Je to jednoduché: Pohled na manžela, který se přičiní o uklidnění povyku v domě. Jednou jsem v Minnesotě poslouchala skupinu žen a zarazilo mě, že jedna z nich moc neoceňovala to, že manžel po večeři umyje nádobí. Uznávala, že to dělat nemusí a v jiných rodinách to tak ani muži nedělají. Stála ale spíš o to, aby v tu dobu manžel dával děti do postele a ona měla kuchyň sama pro sebe. Jak to shrnula její kamarádka: „Nádobí na tebe nemluví.“

Autorkou je Jennifer Senior.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 • nemají utíkat chlapům
  18.02.2014 8:32

  Tento průzkum znám. Byl adresován převážně samoživitelkám a nevěrnicím:-) Jejich problém. Měli držet rodinu pohromadě a využívat výhod rodiny, jako celku. Samoživitelkám a odpadlicím se pak většinou nedaří, pokud se baba nestane šéfkou banky a pod... A když genetické hodiny žačínají odbíjet půl dvanácté, je už pozdě... pak se dostavují stresy.
  Jesse
 • Je to jinak
  18.02.2014 7:56

  Ženský to maj dané geneticky.Je prokázané,že prožívají několik orgasmů najednou a jak známo,tak na tomto světě je něco za něco.Takže psychická nervozita je daň za více orgasmů.
  Sokrates
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW