Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Stavebnictví mírná zima svědčí, v lednu sektor zrychlil

    Stavebnictví mírná zima svědčí, v lednu sektor zrychlil

    14.03.2014 9:13, aktualizováno: 14.3. 9:46
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Aktualizováno

     Stavební výroba v České republice za leden meziročně vzrostla o 5 procent po 3,6procentním růstu v prosinci. Sektor nadále podporuje počasí, tedy velmi mírná letošní zima. V lednu se průměrná teplota udržela lehce nad nulou, o 3,3 stupně nad dlouhodobým normálem, a méně bylo také srážek. Čísla vedle toho vylepšuje srovnání se slabým loňským lednem, kdy stavebnictví značně klesalo. Vliv počtu pracovních dní byl tentokrát neutrální. V porovnání s prosincem se výroba ve stavebnictví snížila o 1,5 procenta.

    000

    Sektor táhlo vzhůru o něco více pozemní stavitelství, kde se výroba meziročně zvýšila o 5,4 procenta. Ačkoli u stavebních povolení v minulých měsících žádné zlepšení není vidět, příznivé podmínky vedly k výraznému nárůstu počtu zahájených staveb bytů. Těch bylo v lednu meziročně o 32,6 procenta více. Inženýrské stavitelství zaznamenalo růst o 3,2 procenta, když jde o srovnání s loňským lednem, kdy propadlo skoro o 19 procent.

    Příznivý efekt počasí by měl přetrvat i v únoru, kdy zima zůstala velmi mírná a nová data budou navíc ukazovat srovnání s relativně studeným únorem v loňském roce. Ačkoli rok začíná dobře, jde především o projev přechodných pozitivních faktorů. Ty po zimě skončí a zlepšování situace v sektoru by mělo být velmi pomalé.

    Zaměstnanost ve stavebnictví dál klesá. Počet zaměstnanců se oproti loňskému lednu snížil o 8 procent. Zvýšila se ale jejich mzda a to meziročně v průměru o 5 procent, tedy reálně o 2,2 procenta.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    07.08.2026
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  
    14:37Bankovní rada ČNB podle očekávání drží základní úrokovou sazbu na 3,75 procentech
    13:32Nintendo navýšilo zisk o 150 procent. Switch 2 a Mario pomohly navzdory dražším čipům

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
    14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
    14:30USA - Změna počtu prac. míst