Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Facebook koupí za 2 mld. dolarů výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus

Facebook koupí za 2 mld. dolarů výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus

26.03.2014 9:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Provozovatel největší internetové sociální sítě Facebook koupí za dvě miliardy dolarů (asi 40 miliard Kč) výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus. Pro Facebook je to vůbec první akvizice na poli hardwaru. Virtuální realita je největším kandidátem na sociální a komunikační platformu zítřka, uvedl dnes ke sjednané transakci zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

"Dnešní platformou jsou mobilní zařízení, my se ale připravujeme na platformy zítřka," uvedl Zuckerberg podle agentury Reuters. "Oculus má šanci vytvořit nejsociálnější platformu v historii a změnit způsob, jak pracujeme, hrajeme si a komunikujeme," dodal.

Oculus VR je nová firma, která v prosinci získala 75 milionů dolarů k financování prodeje své sady brýlí a sluchátek Oculus Rift pro videohry a k vývoji produktu, který by se mohl používat ve školství, filmu, architektuře a návrhářství. Firma plánuje vyvíjet verze svých brýlí pro široký okruh spotřebitelů a dostat se za rámec videoher.

Facebook minulý měsíc koupil za 19 miliard dolarů rychle rostoucího provozovatele aplikace pro komunikaci napříč chytrými mobilními přístroji Whatsapp. Byla to jeho dosud největší akvizice a zároveň největší akvizice na internetovém trhu za poslední dekádu. WhatsApp má více než 450 milionů uživatelů a tento počet roste každý den zhruba o další milion. Facebook tak pokračuje v rozšiřování portfolia svých aplikací s cílem naplnit požadavky a potřeby co největšího počtu lidí. Dle dohody o převzetí budou 4 mld. USD z kupní ceny vyplaceny v hotovosti a zbylých 15 miliard v akciích, z toho 3 mld. USD v podílech s omezenými právy do rukou zakladatelů a zaměstnanců WhatsApp.    

Facebook měl na konci loňského roku volnou hotovost v sumě 11,5 miliardy dolarů a za Whatsapp dal v hotovost čtyři miliardy dolarů. Za Oculus má zaplatit v hotovosti 400 milionů USD a zbytek doplatí v podobě 23,1 milionu svých akcií.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Čtěte více:

Facebook s akcionáři nabídnou na trhu 70 milionů akcií. Titul míří do S&P 500
19.12.2013 13:50
Provozovatel největší internetové sociální sítě na světě, společnost F...
Facebook kupuje mladou indickou firmu, vyvíjí nástroje pro analýzu mobilních aplikací
08.01.2014 13:23
Americká internetová společnost Facebook kupuje začínající firmu Littl...
Facebook (+12 %) představil silná čísla, tržby vzrostly o dvě třetiny
30.01.2014 8:30
Největší celosvětová internetová sociální síť Facebook zakončila posle...
Facebook - komentář k výsledkům za 4Q13 + zvýšení férové hodnoty
30.01.2014 16:35
Při pohledu na výše uvedenou tabulku v podstatě není o čem polemizovat...
Google a Facebook 2014 - technologická „bublina“ zatím nepraská
13.02.2014 18:06
Už na podzim se objevovala varování před další technologickou bublinou...
Facebook kupuje konkurenční službu WhatsApp za 19 miliard dolarů
20.02.2014 8:53
Největší internetová společenská síť Facebook oznámila, že koupí provo...
Zlatý důl WhatsApp? Zuckerberg vidí obří potenciál, po spolupráci sahá i Deutsche Telekom
25.02.2014 11:20
Největší akvizice na internetovém trhu za více než dekádu má své první...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y