Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koho v práci nahradí roboti?

Koho v práci nahradí roboti?

27.03.2014 16:13
Autor: Michal Putna, Patria Online

Když Karel Čapek ve své hře R.U.R. vynalezl slovo robot, patrně netušil, jak důležitou součástí našeho života se roboti v 21. století stanou. Zvykli jsme si na roboty, kteří ve výrobních halách automobilek svařují a lisují jednotlivé díly karosérií aut, nepřekvapují nás roboti ulehčující domácí práce, samozřejmostí je využívání (mikro)robotů ve zdravotnictví. V oblasti finančních trhů již dnes roboti (automatizované obchodní algoritmy) zodpovídají za drtivou většinu obchodů na forexovém trhu.

V blízké budoucnosti by roboti měli začít nahrazovat také práci číšníků, zaměstnanců fast-food občerstvení a ostatních pracovníků, jejichž plat se pohybuje na hranici minimální mzdy. Budoucnost nejen těchto zaměstnanců může technologický pokrok výrazně ovlivnit (ohrozit).

Strach z nahrazení lidské práce stroji, potažmo roboty, není nic nového pod sluncem. Již průmyslová revoluce znamenala velké uvolnění pracovní síly a masové zavádění strojové výroby. Dobře jsou známy protesty britských textilních řemeslníků (tzv. luddistů), kteří ničením mechanizovaných tkalcovských stavů bojovali proti „strojům“, které pokládali za zdroj nezaměstnanosti. Podobné úvahy o tom, že robotizace a komputerizace vede k vyšší nezaměstnanosti, se objevují vždy, když na trh dorazí nový vynález, technologie, nebo se výrazným způsobem změní organizace práce. Které pozice tedy budou v následujících letech s nejvyšší pravděpodobností nahrazeny roboty a počítači?

 

V hledání odpovědi na tuto otázku se musíme nejdříve zaměřit na to, co determinuje, jaké pozice zaniknou, a jaké budou (dočasně?) zachovány. Klíčem k nalezení odpovědi je cena. Cena práce, resp. mezní náklady za odpracovanou hodinu (vyšší (minimální) mzda zvyšuje šance na „zaměstnávání“ robotů).

V této souvislosti stojí za zmínku plán prezidenta Obamy, který ohlásil záměr zvýšit minimální mzdu z 7,25 USD na 10,10 USD za hodinu v roce 2016. Tato změna může mnoha zaměstnavatelům usnadnit rozhodování ohledně počtu nabíraných pracovníků. Při vyšší minimální mzdě se totiž může nasazení robotů vyplatit. Navíc širší využití robotické práce povede ke zvýšené poptávce po robotech a jejich masová výroba pak může těžit z úspor z rozsahu (produkce).

Podíváme-li se na konkrétní propočty o tom, jaké profese by mohly být nahrazeny roboty, získáme velmi zajímavý výhled do budoucnosti. Takový výhled nabízí ekonomové Frey a Osborne (2013), kteří odhadují, že v USA v příštích 20-ti letech, je plných 47 % amerických pracovních míst potenciálně možné nahradit robotickou prací. A které obory mají největší pravděpodobnost, že jejich zaměstnanci budou v příštích dvou dekádách vytlačeni z trhu práce roboty a počítači? To ukazuje následující obrázek zachycující pravděpodobnost „robotizace“ napříč sektory americké ekonomiky (plocha pod křivkou odpovídá celkovému počtu zaměstnaných v USA, data za rok 2010).

robot1

Autoři Frey a Osborne také odhadli pravděpodobnost, s jakou budou jednotlivé pracovní pozice v budoucnosti nahrazeny roboty, či počítači (celkem zpracovali 702 pracovních zařazení). Přinášíme tabulku s pozicemi, které mají nejvyšší pravděpodobnost, že budou v USA robotizovány.

tab

Ze studie také vyplývá, že nejlepší „obrana“ proti robotizaci dané pozice spočívá ve vzdělání. Erudovaní zaměstnanci, kteří strávili více let vzděláváním ve škole, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že budou nahrazeni roboty.

(Zdroj: C. Frey a M. Osborne (2013): The Future of Employment. How Susceptible Are Jobs To Compurterisation?, FiveThirtyEight)



Čtěte více:

Co by dnes poradil Tomáš Baťa?
07.02.2014 18:28
V souvislosti s poslední krizí i pokrizovým vývojem jsme u nás mohli v...
Vezmou nám stroje práci?
06.03.2014 17:12
Řada lidí hovoří o rostoucím významu robotizované výroby a o tom, jaký...
Machiavelli radí Putinovi
21.03.2014 18:11
Významný italský politik, filosof, diplomat a učenec Niccolo Machiavel...

Váš názor
  •  
    27.03.2014 16:37

    jo a pak vytáhnou na nás ... Jo, nakonec ta naše chamtivost nás zničí všechny dojednoho ... -).
    tl555
Aktuální komentáře
14.11.2025
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %
8:58Rozbřesk: Evropský průmysl v kladných číslech, výkony jsou však velmi váhavé
8:49CZG a Moneta svolávají valnou hromadu, Evropa tlačí na Google a bitcoin propadl pod 100 000 dolarů  
6:08Evropské akcie překonaly obavy. Jejich zisky rostou, valuace zůstávají atraktivní  
13.11.2025
22:00Americké akciové indexy se výrazně propadají  
17:19Inflace je vždy monetárním jevem
16:37Disney zklamal na tržbách a varuje před nižším ziskem v prvním kvartálu. Akcie odepisují 8 %
16:08Mobius: Korekci na AI využiji k nákupům, dolar bude posilovat
14:40Po první polovině roku se růst evropských zbrojařů zasekl  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y