Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Machiavelli radí Putinovi

Machiavelli radí Putinovi

21.03.2014 18:11
Autor: Michal Putna, Patria Online

Významný italský politik, filosof, diplomat a učenec Niccolo Machiavelli napsal za svůj život mnoho spisů, avšak proslavil se především svým dílem Vladař. Tento spis, věnovaný Lorenzovi Medicejskému, obsahuje politické úvahy o správě státu a především praktické rady, jak si získat a udržet moc. Machiavelli proto bývá považován na otce zakladatele „moderní“ pragmatické politiky – machiavellismu, která bývá (nepřesně ovšem) charakterizována slovy „účel světí prostředky.“ Současné dění na Ukrajině je v mnohém podobné středověkému soupeření o území a moc a Machiavelii se proto jeví jako ideální průvodce aktuálními údálostmi.  

Krym již patří Rusku a Prezident Putin si vyhrazuje právo hájit Rusy žijící v zahraničí, což vyvolává spekulace, zdali se i východ Ukrajiny (výhledově) připojí k Rusku stejně jako Krym. Mnoho analytiků se touto otázkou zabývá z různých pozic. Zkusme se podívat na celou záležitost optikou Niccola Machiavelliho, jehož myšlenky a rady vladaři, jako by prezident Putin dokonale naplňoval.

Když Machiavelli radil, jak si získat moc nad cizím územím a získat si přízeň tamějších obyvatel, tak napsal, že všechno zlo je třeba provést současně, naráz a bez milosti si území podrobit. Avšak „dobrodiní musí vladař prokazovat kapku po kapce, aby si je lidé lépe vychutnali.“ Krym byl obsazen bleskurychle, ukrajinská armáda byla „odzbrojena“ prakticky bez jediného výstřelu a přesně dle Machiavelliho rady bylo „veškeré zlo“ vykonáno rychle a bez zbytečných odkladů. Co se dobrodiní týče, zdá se, že prezident Putin je bude vskutku labužnicky dávkovat po kapkách, aby se rychle nevyčerpalo. Zvýšení důchodů, minimální mzdy, výstavba infrastruktury, nové investice a všechny další „kapky dobra,“ které byly z ruské strany směrem ke Krymu avizovány, mohou sloužit jako „vábnička“ pro ostatní ukrajinské regiony, které by měly zájem o připojení k Rusku.

Avšak co si počít se ztrátou ukrajinské suverenity a územní celistvosti? I zde může pomoci Machiavelliho rada. Jeho věta, že: „lidé snáze zapomenou na ztrátu vlastního otce, než na ztrátu vlastního majetku“ by neměla zapadnout ani v kontextu událostí na Ukrajině. Pokud tento citát převedeme na ztrátu území, mohli bychom uvažovat o tom, že ruská expanze na Krym zůstane dlouho v paměti Ukrajinců zapsaná a že události letošního března budou mít dlouhodobý dopad na postoje, které bude Ukrajina vůči Rusku v budoucnu zastávat (připojení k EU, členství v NATO, obchodní spolupráce, apod.).

Slovy Machiavelliho způsobil Putin Ukrajincům (ne všem) ještě něco horšího, než kdyby jim zavraždil otce, připravil je o majetek a území. Avšak jako sptávný politický pragmatik „veškeré zlo“ anexe Krymu provedl ruský prezident rychle, bezodkladně a nyní se může soustředit na dávkování dobra a vábení (východní) Ukrajiny. 

(Zdroj: N. Machiavelli: Vladař)


Váš názor
 • Nic než mocenský boj
  22.03.2014 7:34

  Je pozoruhodné s jakou úporností západní Rusobijci hájí hranice, které namalovali pravítkem na mapách komunističtí byrokrati bez ohledu na jakékoliv etnické a historické hranice. To jsem zvědavý co budou říkat až se levobřežní Ukrajina vzbouří a Kyjev tam pošle tanky. To bude ta spravedlnost
  FZ
  • obščaja inteligencija
   09.05.2014 23:14

   Páni, toto je ekonomický plátok, nie demagogico politický. Jediný kto sa blíži k realitě ohľadne politického diania v Európe je šaňo. Ostatní? Občan - úplne vygumovaný ten ani len netuší kto žije na ukrajině, a kto ju vlastne chce rozdeliť ( doporučijem pozrieť poľský historichý film "ohňom a mečom" Jesse - hysterický cholerik - tomu debilovi je to jedno že armáda zasahuje prti obyvatelstvu tankami ( určitevje doma týrany manželkou a tu sa kompenzuje). Ještě k tomu chybí medvídek který sám sebe nazval velká medvědice. Určitě méří pod 1,6 m. FZ - zdá se že, tomu rozumí sociologický nejvíc...... Pánové až příde konec září, pak uvidíme... s přátelským pozdravem jářku
   jářku
 •  
  21.03.2014 20:57

  Těžko říct, ří kroky budou víc "bolet", ale Putin taky nečeká a má další tahy v zásobě
  Jaka
  • se z Putina nepodělej blahem
   22.03.2014 6:16

   Co má jako v zásobě za karty? Nemá NIC, kromě podlosti, nedodržování smluv, zákeřnosti, roztahovačnosti, nabubřelost, lhaní, manipulace, okupace, vraždy !!! To jsou jeho karty v rukávu, ale slušný hráč takové karty nevytahuje. Bolševický despotizmus už celý svět zná. Jeho poslední trumf bude izolace Ruska. Kromě Machiavelliho existuje ještě novodobá zkušenost s Kremlem - Reagan. Tento úspěšný americký president nám ukázal cestu, jak se má z bolševiky jednat.
   Jesse
  •  
   21.03.2014 21:14

   Putin připravuje oznámit "Svatý grál" smlouvy o dodávkách plynu s Čínou http://www.zerohedge.com/news/2014-03-21/petrodollar-alert-isolated-west-putin-prepares-announce-holy-grail-gas-deal-china
   Jaka
   •  
    22.03.2014 12:11

    Kromě Machiavelliho existuje ještě novodobá zkušenost s Bruselem - Putin. Tento úspěšný ruský president nám ukázal cestu, jak se má s Eurohujeristy jednat.
    stst
 • Tohle bude Putina dlouho mrzet.
  21.03.2014 20:04

  Z Ukrajinců si vytvořil zavilé nepřátele - druhé Poláky. navíc tím spustil lavinu událostí, které vyústí k dostavbě plynových terminálů na obou březích Atlantiku a zahájení vývozu amerického plynu do Evropy. Bude z toho plynout, že Rusko zde pak neprodá ani m3. Plyz z USA bude levnější, totéž povede k témuž mezi USA a Čínou. V neposlední řadě se začne břidlicový plyn hledat a těžit i v Evropě a Číně - jen aby byly nezávislí na komkoliv třetím. A to Rusko položí. nebo do 2 let vyklidí Krym.
  občan
  • Jáj, občanko, nie je to vraj také jednoduché
   21.03.2014 20:41

   http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/plyn-z-ameriky-evropske-zeme-nezachrani-je-prilis-drahy-1069027
   Šaňo
Aktuální komentáře
24.06.2024
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo