Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Machiavelli radí Putinovi

Machiavelli radí Putinovi

21.03.2014 18:11
Autor: Michal Putna, Patria Online

Významný italský politik, filosof, diplomat a učenec Niccolo Machiavelli napsal za svůj život mnoho spisů, avšak proslavil se především svým dílem Vladař. Tento spis, věnovaný Lorenzovi Medicejskému, obsahuje politické úvahy o správě státu a především praktické rady, jak si získat a udržet moc. Machiavelli proto bývá považován na otce zakladatele „moderní“ pragmatické politiky – machiavellismu, která bývá (nepřesně ovšem) charakterizována slovy „účel světí prostředky.“ Současné dění na Ukrajině je v mnohém podobné středověkému soupeření o území a moc a Machiavelii se proto jeví jako ideální průvodce aktuálními údálostmi.  

Krym již patří Rusku a Prezident Putin si vyhrazuje právo hájit Rusy žijící v zahraničí, což vyvolává spekulace, zdali se i východ Ukrajiny (výhledově) připojí k Rusku stejně jako Krym. Mnoho analytiků se touto otázkou zabývá z různých pozic. Zkusme se podívat na celou záležitost optikou Niccola Machiavelliho, jehož myšlenky a rady vladaři, jako by prezident Putin dokonale naplňoval.

Když Machiavelli radil, jak si získat moc nad cizím územím a získat si přízeň tamějších obyvatel, tak napsal, že všechno zlo je třeba provést současně, naráz a bez milosti si území podrobit. Avšak „dobrodiní musí vladař prokazovat kapku po kapce, aby si je lidé lépe vychutnali.“ Krym byl obsazen bleskurychle, ukrajinská armáda byla „odzbrojena“ prakticky bez jediného výstřelu a přesně dle Machiavelliho rady bylo „veškeré zlo“ vykonáno rychle a bez zbytečných odkladů. Co se dobrodiní týče, zdá se, že prezident Putin je bude vskutku labužnicky dávkovat po kapkách, aby se rychle nevyčerpalo. Zvýšení důchodů, minimální mzdy, výstavba infrastruktury, nové investice a všechny další „kapky dobra,“ které byly z ruské strany směrem ke Krymu avizovány, mohou sloužit jako „vábnička“ pro ostatní ukrajinské regiony, které by měly zájem o připojení k Rusku.

Avšak co si počít se ztrátou ukrajinské suverenity a územní celistvosti? I zde může pomoci Machiavelliho rada. Jeho věta, že: „lidé snáze zapomenou na ztrátu vlastního otce, než na ztrátu vlastního majetku“ by neměla zapadnout ani v kontextu událostí na Ukrajině. Pokud tento citát převedeme na ztrátu území, mohli bychom uvažovat o tom, že ruská expanze na Krym zůstane dlouho v paměti Ukrajinců zapsaná a že události letošního března budou mít dlouhodobý dopad na postoje, které bude Ukrajina vůči Rusku v budoucnu zastávat (připojení k EU, členství v NATO, obchodní spolupráce, apod.).

Slovy Machiavelliho způsobil Putin Ukrajincům (ne všem) ještě něco horšího, než kdyby jim zavraždil otce, připravil je o majetek a území. Avšak jako sptávný politický pragmatik „veškeré zlo“ anexe Krymu provedl ruský prezident rychle, bezodkladně a nyní se může soustředit na dávkování dobra a vábení (východní) Ukrajiny. 

(Zdroj: N. Machiavelli: Vladař)


Váš názor
 • Nic než mocenský boj
  22.03.2014 7:34

  Je pozoruhodné s jakou úporností západní Rusobijci hájí hranice, které namalovali pravítkem na mapách komunističtí byrokrati bez ohledu na jakékoliv etnické a historické hranice. To jsem zvědavý co budou říkat až se levobřežní Ukrajina vzbouří a Kyjev tam pošle tanky. To bude ta spravedlnost
  FZ
  • obščaja inteligencija
   09.05.2014 23:14

   Páni, toto je ekonomický plátok, nie demagogico politický. Jediný kto sa blíži k realitě ohľadne politického diania v Európe je šaňo. Ostatní? Občan - úplne vygumovaný ten ani len netuší kto žije na ukrajině, a kto ju vlastne chce rozdeliť ( doporučijem pozrieť poľský historichý film "ohňom a mečom" Jesse - hysterický cholerik - tomu debilovi je to jedno že armáda zasahuje prti obyvatelstvu tankami ( určitevje doma týrany manželkou a tu sa kompenzuje). Ještě k tomu chybí medvídek který sám sebe nazval velká medvědice. Určitě méří pod 1,6 m. FZ - zdá se že, tomu rozumí sociologický nejvíc...... Pánové až příde konec září, pak uvidíme... s přátelským pozdravem jářku
   jářku
 •  
  21.03.2014 20:57

  Těžko říct, ří kroky budou víc "bolet", ale Putin taky nečeká a má další tahy v zásobě
  Jaka
  • se z Putina nepodělej blahem
   22.03.2014 6:16

   Co má jako v zásobě za karty? Nemá NIC, kromě podlosti, nedodržování smluv, zákeřnosti, roztahovačnosti, nabubřelost, lhaní, manipulace, okupace, vraždy !!! To jsou jeho karty v rukávu, ale slušný hráč takové karty nevytahuje. Bolševický despotizmus už celý svět zná. Jeho poslední trumf bude izolace Ruska. Kromě Machiavelliho existuje ještě novodobá zkušenost s Kremlem - Reagan. Tento úspěšný americký president nám ukázal cestu, jak se má z bolševiky jednat.
   Jesse
  •  
   21.03.2014 21:14

   Putin připravuje oznámit "Svatý grál" smlouvy o dodávkách plynu s Čínou http://www.zerohedge.com/news/2014-03-21/petrodollar-alert-isolated-west-putin-prepares-announce-holy-grail-gas-deal-china
   Jaka
   •  
    22.03.2014 12:11

    Kromě Machiavelliho existuje ještě novodobá zkušenost s Bruselem - Putin. Tento úspěšný ruský president nám ukázal cestu, jak se má s Eurohujeristy jednat.
    stst
 • Tohle bude Putina dlouho mrzet.
  21.03.2014 20:04

  Z Ukrajinců si vytvořil zavilé nepřátele - druhé Poláky. navíc tím spustil lavinu událostí, které vyústí k dostavbě plynových terminálů na obou březích Atlantiku a zahájení vývozu amerického plynu do Evropy. Bude z toho plynout, že Rusko zde pak neprodá ani m3. Plyz z USA bude levnější, totéž povede k témuž mezi USA a Čínou. V neposlední řadě se začne břidlicový plyn hledat a těžit i v Evropě a Číně - jen aby byly nezávislí na komkoliv třetím. A to Rusko položí. nebo do 2 let vyklidí Krym.
  občan
  • Jáj, občanko, nie je to vraj také jednoduché
   21.03.2014 20:41

   http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/plyn-z-ameriky-evropske-zeme-nezachrani-je-prilis-drahy-1069027
   Šaňo
Aktuální komentáře
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  
16:08Typické chování trhu na konci cyklu zvedání sazeb a zisky v příštím roce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data