Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst čínských maloobchodních tržeb a průmyslové výroby v dubnu opět zpomalil

Růst čínských maloobchodních tržeb a průmyslové výroby v dubnu opět zpomalil

13.05.2014 9:05
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Čínská ekonomika nadále působí rozpačitě. Dnes zveřejněné údaje o vývoji maloobchodních tržeb a průmyslové výroby opět příliš nepřesvědčily. Meziroční růst maloobchodních tržeb totiž v dubnu zpomalil na 11,9 % z březnových 12,2 %. Právě udržení tempa z předcházejícího měsíce očekával trh.
 
Také data o vývoji průmyslové výroby příliš nepotěšila. Dubnový meziroční růst 8,7 % je nejpomalejším za posledních 5 let a mírně také zaostal za odhady analytiků na úrovni 8,9 %.

Od začátku roku pak vzrostly fixní investice (mimo zemědělství) o 17,3 %, což je lehce za konsensem 17,7 %. Právě investice jsou klíčovým hnacím motorem hospodářství, proto jejich zpomalení vyvolává další obavy o schopnost asijské země udržet svá plánovaná tempa růstu. I proto čínská vláda již dříve spustila fiskální investiční programy, které směrují především do infrastruktury. Na úrovni měnové politiky pak centrální banka zmenšila požadované rezervy pro velké banky, aby jim umožnila zvýšit svou úvěrovou nabídku. Spekuluje se také o možnosti snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů.

Čínská ekonomika v úvodu roku zápasí s mírným ochlazením svého hospodářství. Díky extrémně rychlému růstovému tempu minulých let je byť jen nepatrné zpomalení vnímáno jako možný signál obrátky trendu. A to přesto, že HDP Číny v prvním kvartále vzrostlo o 7,4 %, což je mírně za letošním celoročním vládním plánem 7,5 %. Údaj přilákal pozornost také s ohledem na svou nižší hodnotu ve srovnání s posledním kvartálem loňského roku, kdy druhá největší ekonomika přidala 7,7 %.

Ekonomiku stále trápí také ochlazená podnikatelská aktivita. Ta v dubnu dle indexu PMI v průmyslu prošla čtvrtou kontrakcí v řadě, když index úrovní 48,1 b. zaostal za „střední hodnotou“ 50 b., která odděluje kontrakci od expanzní aktivity mezi podniky. Na vině je ochlazení nemovitostního trhu a vládní požadavek na snižování zadlužení v provinciích.

Do budoucna se tak čeká na vývoj další důležité položky čínského hospodářství – exportu. Vzkříšení poptávky v USA a růst evropského hospodářství by se měl v průběhu roku v asijské ekonomice skrze růst objemu vývozu pozitivně projevit.


Váš názor
  • Jim Rogers: Forget U.S. markets, I’m buying Chinese and Russian stocks
    13.05.2014 15:20

    Čína reformuje masivně jeho kapitálový trh..........http://finance.yahoo.com/blogs/daily-ticker/jim-rogers--i-m-buying-chinese-and-russians-stocks-112227696.html
    AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data