Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je život v Praze skutečně o tolik dražší, než v ostatních regionech republiky?

Je život v Praze skutečně o tolik dražší, než v ostatních regionech republiky?

13.06.2014 15:30
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Ve společnosti panuje obecná představa, že život v Praze je pořádně drahou záležitostí. Nejvyšší ceny bydlení, dražší jídlo i pohonné hmoty – je tohle skutečně realita hlavního města?

Je pravda, že ceny bydlení jsou výrazně vyšší. Například průměrné ceny pražských rodinných bytů (vypočteny na základě kupních cen v daném roce na metr čtvereční) dosáhly dle dat ČSÚ v roce 2012 více než trojnásobné hodnoty oproti republikovému průměru. A to je pořádný rozdíl. No, a pokud by zájemcům snad více vyhovovalo bydlení v bytě, musí se připravit, že v Praze zaplatí zhruba dvojnásobek českého průměru. Asi nepřekvapí, že ani nájemné v metropoli nebude přívětivější. Potud tedy vše dle očekávání. Jenže…

Evidentně na bydlení pražští obyvatelé vydají daleko více. Pokud by se stravovali v gastronomických zařízeních, musí samozřejmě počítat s vyššími cenami, které se odvíjí jak od již propíraných vyšších cen nájemného, tak také od vyšší poptávky spojené s bonitnějšími klienty z řad turistů (na druhou stranu cenový růst tlumí vysoká konkurence). V případě, že by však zvolili domácí stravu, čeká na ně příjemná zpráva. Z 26 základních potravinových položek (které sleduje ČSÚ) jich hned 14 stojí v Praze méně, než je celorepublikový průměr. Patří mezi ně hovězí zadní maso bez kosti, vejce, nebo třeba klasický kmínový chléb.

Co s ušetřenými penězi? Motoristi nejspíš namítnou, že je použijí na dražší pražské pohonné hmoty. Pravda je však taková, že tohle platí pouze pro ty z nich, jejichž vozidla „žerou“ naftu. Ta je totiž dle dat CCS k dnešnímu dni v Praze o více než korunu na litr dražší, než je republikový standard. Avšak pokud je hnacím palivem benzin, ušetří obyvatelé hlavního města zhruba 20 haléřů z každého litru.

Bylo by naivní vzít dané údaje a odvážně vyhlašovat, jak jsou náklady na živobytí v Praze srovnatelné s celorepublikovým průměrem. Srovnání by si dozajista zasloužily i ceny elektřiny či plynu (což je s ohledem na odlišnost vstupních parametrů komplikované), náklady hromadné dopravy nebo třeba benefity garantované danou územní samosprávou, za něž by jinak bylo nezbytné platit. Daný souhrn je spíše ukázkou, že ne vždycky musí být obecné pravdy platné ve všech konkrétních oblastech. Protože kdyby byly, asi by všichni čeští obyvatelé raději žili v nejkrásnější metropoli Evropy (dle amerického deníku Huffington Post), než na typicky malebných českých vesničkách. No a přiznejme si, to by přece byla škoda…

Zdroj: ČSÚ, CSS


Váš názor
 • A hlavně pivo
  16.06.2014 13:51

  pod 25 v hospodě neseženeš. Venku běžně.
  asjav
 • Pražský rodinný byt?
  15.06.2014 17:37

  ? jaký je rozdíl mezi "pražským rodinným bytem" (3x dražší než celorepublikový průměr) a "bydlením v bytě" (2x dražší než celorepublikový průměr) ???
  sgt.Mike
  •  
   16.06.2014 13:12

   Ja som v Prahe byval v byte v panelaku a v byte v rodinnom dome (oboje prenajom) a rozdiel bol citelny: pocinajuc dostupnostou teplej vody a ustredneho topeni, a konciac susedmi, dostupnostou zahrady a tichostou prostredia. Kazde ma svoje vyhody a nevyhody, rozhodne to nie je to iste.. :-)
   Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data