Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama hodlá zatočit s „korporátními dezertéry“

Obama hodlá zatočit s „korporátními dezertéry“

25.7.2014 12:40
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Barack Obama zaútočil na korporátní dezertéry amerického byznysu. Zatím sice pouze slovně, ale přesto, vyslal jasný signál směrem ke společnostem, které za pomoci fúzí přesouvají své daňové domicily, aby se vyhnuly vyšším daním vyžadovaných USA.

V projevu v Los Angeles americký prezident zároveň vyzval Kongres, aby zastavil obchody v případě, že mají vést ke změně domicilu a převedení daňové povinnosti do zahraničí. Obama se totiž domnívá, že by současná politika „nicnedělání“ mohla vytvořit precedens a trend odlivu společností do daňově příhodnějších krajin by mohl pokračovat.

V letošním roce se uskutečnilo hned několik podobně motivovaných spojení. I proto Obama hodlá zvýšit z 20 na 50 % minimální podíl, který americké společnosti musí držet v zahraniční entitě, aby jim byla umožněna změna domicilu. Zároveň by rád prosadil platnost takového požadavku ke zpětnému datu. Tím by konkrétně měl být květen 2014, což by významně dopadlo hned na několik letošních gigantických obchodů. Mezi jinými i na miliardové akvizice v Dublinu sídlící společnosti Covidien americkým Medtronic či převzetí britského Shire firmou Abbvie.

Obama pak neopomněl zmínit antivlastenecký prvek, který je dle něj patrný z chování amerických společností volících akvizice jako cestu ke změně daňového domicilu. „Prakticky se vzdávají amerického občanství,“ uvedl a v návaznosti na skutečnost, že společnosti obvykle v USA nadále realizují většinu svých operací, dodal: „Nechtějí se vzdát nejlepších univerzit, nejlepší armády a všech výhod spojených s americkými operacemi. Prostě za ně jen nechtějí platit,“ dodal.

I přes ostrá slova je však naděje na prosazení legislativy v Kongresu minimální. Demokraté a republikáni se totiž nedokáží shodnout, jak by konečné nastavení mělo vypadat. Podle republikánů je návrh demokratů (a tedy Obamy) nevhodný, neboť penalizuje společnosti namísto toho, aby jim dával podněty k zachování USA jakožto daňového domicilu. Proto by řešení problému s „korporátními dezertéry“ raději zahrnuli do celkové daňové reformy, kterou podporuje také Obamova administrativa.

Zdroj: FT

 


Čtěte více:

Obama vzkazuje Rusku: Přestaňte s tyranskými praktikami
4.6.2014 16:05
Americký prezident dnes na své zahraniční cestě do Polska vyslal směre...

Váš názor
 • Komouš
  25.7.2014 14:40

  Tak, teď se Obama ukázal a klesnul na úroveň našeho komanče Humla. Socialista = zloděj.
  rac
 •  
  25.7.2014 13:04

  Jestli je něco antivlastenecké, tak devastovat svou zemi požadavkem na platby daní ve výši 35 % zisku.
  M.H.
  • netuším
   25.7.2014 16:13

   ... jak velké zdanění existuje v sousedním Německu, ale daně rozhodně nízké nejsou a přitom tradiční německé spoilečnosti se nestěhují. Není za tím něco víc??? Prestiž a hrdost na zemi, kde mám nejsilnější kořeny? Vím, to se u nás nenosí. Proč také, když Česko po vzniku od osamostatnění začalo prudce tunelovat sebe samo!!!
   KONTO
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data