Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
P. Morris CR - Vyšší prodeje a slabá koruna pomohly k dobrému výsledku (komentář k výsledkům za 1H14)

P. Morris CR - Vyšší prodeje a slabá koruna pomohly k dobrému výsledku (komentář k výsledkům za 1H14)

19.08.2014 12:55
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Výsledky za první pololetí 2014 dnes před trhem zveřejnil tabákový koncern Philip Morris CR. Čistý zisk společnosti meziročně vzrostl o 23,4 % na 1,05 mld. díky vyšším prodaným objemům a příznivému cenovému vývoji v ČR a SR, nižším provozním nákladům a měnovému vlivu. Výsledky celkově hodnotíme mírně pozitivně.

pm

Tržby firmy v 1H14 dosáhly 6,4 mld. , což je meziročně více o 6,2 % a asi 5,6 % nad naším odhadem. K vyšším tržbám firmě dopomohly vyšší objemy prodeje, příznivý cenový vývoj v ČR a SR v návaznosti na zvýšení prodejních cen v roce 2013 a 2014 a slabá koruna. Pod vyšší objemy domácího odbytu společnosti se podepsal nárůst objemu prodeje jemně řezaného tabáku s nižším daňovým zatížením, což bylo částečně eliminováno nižšími objemy prodeje cigaret. Lepší byly i výsledky na provozní úrovni. Provozní marže z EBITDA doznala zlepšení z 21,7 % před rokem na 23,7 % v 1H14 především díky nižším provozním nákladům a efektu slabé koruny. Čistý (konsolidovaný) zisk koncernu tak vzrostl o 23,4 % na 1,05 mld. . Nekonsolidovaný čistý zisk (pro účely nastavení dividendové politiky) dokonce vzrostl až o 29,8 % na 1,1 mld. pravděpodobně i zásluhou vyšších prodejů dceřiné společnosti na Slovensku.

Výsledky celkově hodnotíme mírně pozitivně. Vyšší objemy prodeje jemně řezaného tabáku a slabá koruna by měly nadále kompenzovat pokles na tuzemském cigaretovém trhu a ztrátu tržního podílu firmy. Očekáváme, že firma by v příštím roce měla mít prostor vyplatit dividendu ve výši až 900 Kč/akcii po letošních 880 (820+60 Kč/akcii). Otázkou zůstává dopad dalšího zvýšení spotřební daně (do konce roku 2014) do hospodaření firmy. Cílovou cenu ponecháváme na 11000 Kč/akcii a doporučení na stupni DRŽET.


Čtěte více:

Philip Morris International snižuje odhad zisku pro letošní rok
26.06.2014 12:44
Největší světový producent cigaret a tabákových výrobků Philip Morris...
Philip Morris Int. uveřejnil výsledky za 2Q14; adj. EPS 1,41 USD, konsensus 1,24 USD
17.07.2014 13:08
Společnost Philip Morris International vyhlásila svoje výsledky za 2Q...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2026
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
10:47Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:48Evropa mírně pozitivní, výsledky zveřejnily BP a Philip Morris ČR  
8:26Philip Morris ČR hlásí mírný nárůst tržeb, čistý zisk ale klesl o 9 procent
6:10Trhy se zase zaměřují na fundament, u AI tématu probíhá strukturální posun od GPU k CPU
27.04.2026
17:43Zisková bonanza
16:59UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
16:12PODCAST Týdenní výhled: Rozhodnutí o sazbách a výsledky big techu určí náladu na trzích  
16:12Velká změna v partnerství OpenAI s Microsoftem: ChatGPT může na jiné cloudy
15:52RMS Mezzanine, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:52Big tech žene S&P 500 do rekordních výšin. Teď přichází klíčový test v podobě výsledků  
13:05SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledy za 1Q 2026
13:00Banka CREDITAS a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:35Událostmi nabitý týden se rozjíždí pomalu, drahá ropa nevadí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board