Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Akcie Apple na historickém maximu!

    Akcie Apple na historickém maximu!

    20.08.2014 9:09
    Autor: Jan Šumbera, Patria Research

    Akcie technologického giganta Apple včera vytvořily své nové historické maximum. Růstem o 1,4 % na 100,53 USD překonaly rekordní hodnotu roku 2012 a poprvé od štěpení (více o štěpení akcií Apple ZDE) zároveň překročily cenovou hranici 100 USD.

    Investoři tak podle všeho kvitují strategii nastavenou výkonným ředitelem Timem Cookem. V jejím rámci na trh mají již v průběhu prvních podzimních měsíců zamířit nové, a především větší verze mobilních zařízení iPhone. Zákazníci se pak dle zpráv ze zákulisí již brzy dočkají také dlouho slibovaných hodinek iWatch. Podle analytiků Morgan Stanley se bude jejich cena pohybovat okolo 300 USD a měly by společnosti zajistit hrubou marži mezi 40 – 50 %. To je dokonce vyšší přidaná hodnota, než které společnost dosáhla ve 3Q svého fiskálního roku 2014 (39,4 %). Pro fiskální rok 2015 má dle Morgan Stanley zařízení iWatch přispět 9 mld. USD tržeb a ziskem na akcii 49c.

    Důležitou součástí strategie Apple je také postupný odkup akcií. Jejich stahování z oběhu snižuje počet lidí, mezi které se ředí společností generovaný zisk. Ve výsledku tak roste zisk na akcii, který je klíčovým parametrem pro samotné ocenění.

    Pro čtvrtý kvartál, potažmo výkonnost samotné akcie, bude klíčový úspěch nových mobilních zařízení, které budou zápasit s již zaběhlými konkurenty (Samsung, HTC…). V případě jejich úspěchu by společnost měla naplnit cíle pro 4Q, v rámci kterých počítá s tržbami v rozmezí 37 – 40 mld. USD a hrubou marží 37 – 38 %. Předpokládaný pokles marže (z hodnoty 39,4 % dosažené v 3Q) pak může souviset s obvykle vyššími náklady výroby, které jsou však postupně odbourávaný zdokonalováním celého procesu.

    Pokud bychom se na akcie podívali z krátkodobější perspektivy za pomoci technické analýzy, je patrné, že akcie pokračují v pohybu v rámci nastoupeného trendového kanálu. Indikátor MACD svým růstem nad signální linii poukazuje na poměrně pevný růstový trend. Sílu kupců pak podtrhuje indikátor relativní síly RSI, který postupně šplhá k hranici pásma překoupenosti. Při jejím překročení by se mohlo jednat o signál pro výběr zisků a částečnou korekci. Na druhou stranu by úroveň 100 USD mohla v případě obratu v trendu zapůsobit jako supportní (psychologická) podpora, kterou by akcie v následujících dnech testovaly.

    apple


    Čtěte více:

    Apple má představit největší iPhone své historie, masová produkce odstartuje v červenci
    25.06.2014 11:15
    Každoročně vyhlížené zveřejnění nových produktů technologického gigant...
    Komentář analytika k výsledkům Apple: Silné prodeje v kombinaci s marží nesou své ovoce
    23.07.2014 18:12
    Čísla za F3Q14 jsou celkově vzato víceméně v souladu s tržním očekáván...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    19.08.2026
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent
    11:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    11:46Česko má druhou nejnižší inflaci v EU
    10:55Česká bankovní asociace nadále očekává letos růst české ekonomiky o dvě procenta
    10:29Bank of America vidí u Nvidie výrazný potenciál. Trh podle ní přeceňuje rizika AI investic  
    9:24Rozbřesk: Život na dluh se ve vyspělých zemích začíná prodražovat
    8:45Odložená kanadská cla, Írán i OpenAI  
    6:01V Německu loni zaniklo téměř 190 tisíc firem. Dopady krize se rozšiřují napříč ekonomikou
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data