Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pivovary Lobkowicz čepují své první hospodářské výsledky od IPO

Pivovary Lobkowicz čepují své první hospodářské výsledky od IPO

27.08.2014 9:46, aktualizováno: 27.8. 10:37
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

Nejmladší člen pražské burzy má za sebou velkou premiéru. Pivovary Lobkowicz dnes poprvé od IPO zveřejnily své hospodářské výsledky. Celkové konsolidované tržby v prvním pololetí roku 2014 meziročně vzrostly o 3,6 % na 577,7 milionu Kč. Samotné tržby z prodeje piva pak stouply o 5,8 % na 551,1 milionu Kč. Výsledek odráží částečné navýšení cen a také vyšší objem prodejů. Produktový mix doznal (v souladu s vývojem na celém trhu) mírné změny, když segment gastronomie tvořil 52 % celkových objemů prodeje (54 % v minulém roce) a narostl tak mírně podíl v segmentu prodejů lahvovaných piv. To se projevilo i na vývoji samotných tržeb, když v segmentu gastronomie došlo k pouze mírnému nárůstu tržeb (+2,5 %) a lépe se dařilo oblasti prodeje lahvovaných piv (+13,2 %). Společnost také udržela úroveň své exportní aktivity, když celkové tržby z exportu činily 21 %. Klíčovými vývozními trhy pak bylo Německo a Slovensko.

Pivovary Lobkowicz o 2,9 % snížily své provozní náklady díky uzavření sladové výrobny v pivovaru Protivín, a také úsporou nákladů způsobenou dodávkami sladu z dceřiné společnosti Moravamalt. Právě od ní společnost odebírá zhruba 90 % klíčové výrobní položky. Mírně se snížily také náklady pronájmu. Společnost také o 47,4 % snížila své kapitálové výdaje, když se projevila vyšší srovnávací báze minulého roku spojená s investicí do výrobních systémů pivovaru Protivín.

Zisk? Jak kde...

Ukazatel EBITDA očištěný o jednorázové položky a náklady IPO meziročně stoupl o 30 % na 121,2 mil. Kč. EBITDA marže se tak meziročně zvýšila o 4,3 % na 21 %. Bez započtení mimořádných položek by ziskový ukazatel dosáhl 113,3 mil. Kč.

Provozní zisk meziročně stoupl o 9,4 % na 28,9 mil. Kč. Společnost tak těžila z rychlejšího nárůstu tržeb při lepším řízení provozních nákladů. I přesto Pivovary hospodařily s čistou ztrátou přiřaditelnou akcionářům ve výši 26 mil. Kč, což představuje meziroční zhoršení o 5,3 %. Důvodem jsou vysoké finanční náklady spojené s IPO a také úrokové náklady. Ty by dle vyjádření společnosti měly v následujících letech klesat poté, co došlo ke kapitalizaci půjček od akcionářů. Právě díky kapitalizaci došlo k poklesu čistého zadlužení společnosti o 90,5 %. Úroveň ukazatele čistý dluh/EBITDA se pak pohybuje na nízkých hodnotách a společnost neplánuje navýšení svého zadlužení.

Pro rok 2014 Pivovary Lobkowicz počítají s vyšším tempem růstu tržeb a prodaných objemů. Společnost potvrdila, že prostředky získané veřejným úpisem hodlá využít k ukončení existujících smluv majitelů gastronomických zařízení s jinými pivovary. Následovat by pak mělo uzavření nových smluv právě s Lobkowicz. Součástí plánu je i pokračující růst podílu prémiových piv a speciálních ležáků, které nesou vyšší marži. Lobkowicz hodlá ve druhém pololetí také využít své předkupní právo na zbylý 30%ní podíl ve společnosti Rychtář.
 


Čtěte více:

Akcie Lobkowicz ztrácí podporu, stabilizační období končí (+ komentář analytika)
27.06.2014 15:33
Uběhl měsíc od veřejného úpisu akcií společnosti Pivovary Lobkowicz a ...
Z akcií Lobkowicz je i bez stabilizačního období typický „ležák“
21.07.2014 18:27
Od IPO společnosti Lobkowicz sice uplynuly už dva měsíce, teprve až dn...

Váš názor
  •  
    27.08.2014 10:09

    Jak se zmiňují jen o EBITDA, je jasný že čistej zisk je ztráta...
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university