Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z akcií Lobkowicz je i bez stabilizačního období typický „ležák“

Z akcií Lobkowicz je i bez stabilizačního období typický „ležák“

21.7.2014 18:27
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Od IPO společnosti Lobkowicz sice uplynuly už dva měsíce, teprve až dnešním dnem se však uzavírá první „ostrý“ měsíc provozu na pražské burze. Právě přesně před měsícem totiž skončilo tzv. stabilizační období, během kterého byly akcie „chráněny“ za pomoci intervencí manažera emise Erste Bank. Ta ve chvíli, kdy hrozil prodejní tlak a pokles ceny pod předem stanovenou hranici, stabilizovala vývoj skrze své nákupní pokyny. Akcie Lobkowicz tak navzdory několika prodejním snahám nemohly prožít hlubší pokles, než k hranici určené stabilizačním pásmem.

Škarohlídi možná s koncem ochranné lhůty vyhlíželi pád hodnoty akcií Lobkowicz, nakonec však za pravdu dostali ti, kteří od cenného papíru nečekali ale zhola nic. Se stabilizačním i bez stabilizačního pásma – pořád platí, že akcie Lobkowicz jsou dle chování investorů jedna velká pražská nuda. Vzrušení z představy vlastnit kousek pivovarnické skupiny přece jen nepřekonalo odtažitost investorů, pro které akcie dle všeho nepředstavuje dostatečně atraktivní příležitost. Průměrný denní zobchodovaný objem se za poslední měsíc vyšplhal na 2644 kusů, což při současné ceně 157,5 představuje něco málo přes 416 tis. . To není zrovna známka vzruchu, který by IPO na akciovém trhu měl rozpoutat.

Nejspíš se investorům ani příliš nedá divit. Průměrné denní zhodnocení od začátku roku činní necelého -0,1 %. Krátkodobý investor by tak musel být mistr v časování, aby z denního tradingu nějakým zázrakem vydělal alespoň pár korun. Dlouhodobí investoři pak možná ještě přehodnocují, jak vlastně vnímat fundament společnosti. Ano, asi není důvod obávat se o nedostatek pivařů-zákazníků, na druhou stranu jde o extrémně konkurenční prostředí, kde vládnou velké zažité značky. To potvrzují také výsledky posledních let, kdy se Lobkowicz nedaří dosáhnout kladných hospodářských výsledků. V neposlední řadě určitě novicovi nepomáhá celkový sentiment na pražské burze, kde klesající objemy ze hry vytlačují méně oblíbené hráče.

K probuzení investičního apetitu tak pivovar dle všeho bude potřebovat překvapivou zprávu. Může jí být výhodná akvizice, plán snížení provozních nákladů či jednoduše pozitivní kvartální výsledky, k jejichž odhalení dojde koncem srpna. Bez dodatečné podpory totiž z skupině Lobkowicz zbyde pouze další (nikoliv však prémiový, nýbrž akciový) „ležák“. Podstatně méně chutný a pro management dozajista o poznání horčejší...Čtěte více:

Akcie Lobkowicz ztrácí podporu, stabilizační období končí (+ komentář analytika)
27.6.2014 15:33
Uběhl měsíc od veřejného úpisu akcií společnosti Pivovary Lobkowicz a ...

Váš názor
 • IPO
  21.7.2014 23:12

  Poslední roky to byl jeden podvod za druhým.Takže k čemu to kupovat?
  Mac
  • Re: IPO
   22.7.2014 15:49

   Dneska už druhý článek s hrubkou (...škarohlídi vyhlížely...), to mi připadá i na méně zdatného gymnayistu docela dost :( Nevím, jaké to je řídit IPO, ale vypadá to, že je příliš náročné i udržet 4 odstavce textu v mezích českého pravopisu.
   raca
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m