Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Premiér Li: Čínská reforma hospodářského modelu nese zasloužené ovoce

Premiér Li: Čínská reforma hospodářského modelu nese zasloužené ovoce

11.9.2014 9:15
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Čínské strukturální reformy zlepšují „kvalitu“ hospodářského růstu a snižují rizika možného zpomalení. Alespoň si to myslí premiér země Li Keqiang, který včera promluvil na ekonomickém fóru v Tianjin.

„Namísto fiskální stimulace či uvolňování měnové politiky jsme přijali rozsáhlé reformy a pozměnili náš hospodářský model“, uvedl Li s tím, že se jeho zemi daleko spíše podaří udržet nastoupený vývoj a zabránit tak tvrdému propadu, který předpovídala řada ekonomů.

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla o 7,5 % a zrychlila tak o desetinu procenta z tempa dosaženého v prvních třech měsících. Přiblížila se tak zároveň dosažení celoročního cíle, kterým je právě hodnota 7,5 %, což podle čínského premiéra jen potvrzuje vhodně nastavenou politiku. Nadále pak zdůraznil, že pro vládu zůstává klíčovou otázkou stabilita ekonomiky a tvorba pracovních míst, i proto se nemusí příliš zabývat krátkodobými fluktuacemi okolo stanového ročního cíle růstu HDP.

Li zároveň vyzdvihl další reformy v oblastech finančních trhů či sektoru služeb. „Představili jsme reformy financování investic, daní a logistických systémů. Daří se nám dále rozvíjet sektor služeb. To vše nám pomáhá vytvářet další pracovní příležitosti,“ uvedl v narážce na 9,7 mil. od začátku roku ve městech vytvořených míst.

Reformní agenda


Klíčovou vládní prioritou pro zbylé čtyři měsíce letošního roku mají být reformy finančního sektoru. Součástí má být podpora nevládních bank v jejich usazení na území Číny, které by mělo přispět k dalšímu rozvoji kapitálového trhu. Pokračovat pak vláda hodlá v započaté úpravě nastavení své fiskální politiky. V jejím rámci zvýší nabídku veřejných statků, pokusí se o zlepšení efektivity realizovaných investic a nadále podpoří růst spotřeby domácností.

Podle premiéra Li je také důležité zaměřit se na uvolnění podnikatelského prostředí, a to především ve snaze přilákat zahraniční investory. Právě protekcionistická politika v posledních letech stála za vlnou kritiky obchodních partnerů, pro které hlubší spolupráce na území Číny nedávala ekonomický smysl.

Otázkou zůstává, jak se země vypořádá se zpomalením růstu cen. Dnešní údaj indexu spotřebitelských cen odhalil, že ceny v srpnu stouply o 2 %, namísto očekávaných 2,2 %. Především pak údaj hluboce zaostal za cílovou hodnotou, kterou pro letošní rok Peking nastavil na 3,5 %. I proto se množí hlasy, že by čínská vláda mohla přistoupit k uvolnění své politiky a dodatečné podpoře hospodářství.

Zdroj: CNBC


Čtěte více:

Obama: Systematickou strategií udeříme proti radikálům v Sýrii
11.9.2014 8:22
Spojené státy se nebudou rozpakovat udeřit v Sýrii proti radikálům z h...

Váš názor
 •  
  11.9.2014 11:40

  Je hezké, že se snad již obracíte k mezinárodnímu přepisu čínštiny pinyin (česky pchinjin). Byla by to pro jisté zdejší investůrky pěkně matoucí, kdyby najednou zjistili, že nové IPO nechystá pouze společnost Alibaba, ale rovněž i Alipapa... ;-)
  Kalka.
  • Kalička
   11.9.2014 12:20

   Nevytahuj se rudopíčko, si trapná. Dement, co nechápe dph se zase prsí. Mazej na svoje zahumusené vlákno!
   Pozorovatel
   • Re: Kalička
    11.9.2014 12:34

    Hle - již se jeden zmatený ozval. Prosím tedy o důsledné používání pinyinu.
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data