Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové „staré“ reaktory nemá cenu stavět, na obzoru je převratná jaderná technologie

Nové „staré“ reaktory nemá cenu stavět, na obzoru je převratná jaderná technologie

30.09.2014 10:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Nová analýza od UBS tvrdí, že moderní jaderné reaktory budou do 10 – 20 let zastaralé. Všechny reaktory, které se po celém světě budují, představují nějakou variantu reaktorů z poloviny minulého století. Tomu odpovídá jejich dopad na životní prostředí, bezpečnost provozu a nutné požadavky na její kontrolu. Jde o neúspěch našeho ducha i vůle věci zlepšovat. Vědci z Británie, Francie, Kanady, USA a Číny už navrhli lepší reaktory, jejichž technologie je založena na využívání roztavené soli. Ty by měly snížit náklady minimálně o polovinu, čímž by se jaderné elektrárny svými náklady dostaly pod elektrárny uhelné. V cestě jim ale stojí řada zájmových skupin.

Podle World Nuclear Industry Status Report doprovází 44 z 66 rozestavěných reaktorů problémy – stavba se zpožďuje a prodražuje. Průměrné náklady se u nových reaktorů během posledních deseti let vyšplhaly z 1 000 dolarů na kW na asi 8 000 dolarů na kW. Například Velká Británie tak není schopna přesvědčit žádnou firmu, aby dostavěla dva reaktory v Hinkley Point bez toho, aby jí musela poskytnout dotace a cenové záruky.

Tlakové reaktory už narazily na limity svých možností bez ohledu na to, jakými vylepšeními se chlubí. Nejsou využitelné a nedává smysl, aby je někdo začal stavět. Alvin Weinberg Foundation sleduje sedm návrhů na vybudování reaktorů využívajících tavené soli. Jejich provoz probíhá za běžného atmosférického tlaku, nepotřebují mohutné betonové stavby a nehrozí u nich nebezpečí výbuchu. Jejich efektivita je vyšší, spálí asi 30krát více paliva a mohou využívat i použité palivo. Pokud roztavená sůl unikne, ochladí se a ztuhne. Fúze se automaticky zastaví a nedojde k žádné řetězové reakci. Nehrozí tedy další Černobyl, či Fukušima. Tedy alespoň se to tvrdí.

Mezi vědci probíhá v této oblasti celosvětový závod. V Číně prý cítí tlak, jako kdyby byla válka. Původně bylo cílem dokončit nový reaktor do 25 let, nyní už to musí být do 10 let. O vítězství ale usilují i Američané a Velká Británie se svým projektem Moltex. Ian Scott, který se na něm podílí, chtěl přitom původně prodat tuto technologii právě do Číny, protože západ ji odmítal. Někteří ekonomové se dokonce domnívají, že nové jaderné elektrárny by Británii umožnily obnovit její průmyslovou základnu a zbavit se jejího chronického deficitu běžného účtu.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

Komodity ve 2Q14: Rakeťáci prvního čtvrtletí zklamali
17.07.2014 16:05
Druhý kvartál letošního roku máme za sebou. Komodity na úspěchy z prv...
Komodity jsou nejníže od ledna; OPEC bude projednávat cenu ropy
10.09.2014 16:18
Komodity jsou nejníže za posledních osm měsíců s tím, jak dolar posíli...
Jenom hlupák přehlíží komodity
24.09.2014 14:29
Zatímco většina spekuluje o tom, jak akcie dobývají historická maxima....

Váš názor
 • Džíí, on už byl vypsán nový tendr na dostavbu Temelína? Že by mi to uteklo? ;-)
  30.09.2014 20:00

  Tobě toho uniká hodně
  Jirkoma
 • Nové reaktory
  30.09.2014 19:57

  "Vědci z Británie, Francie, Kanady, USA a Číny už navrhli lepší reaktory, jejichž technologie je založena na využívání roztavené soli. Ty by měly snížit náklady minimálně o polovinu, čímž by se jaderné elektrárny svými náklady dostaly pod elektrárny uhelné. V cestě jim ale stojí řada zájmových skupin."..........stačí připsat vědci z Ruska a "zájmové skupiny" nebudou.
  skoupal
  • Re: Nové reaktory
   01.10.2014 7:56

   Samozřejmě největším ruským přáním je vzkříšení jaderné energetiky, snížení spotřeby plynu a ropy v EU, USA a celém světě a hlavně ve stejných částech světa těžba vlastního plynu z břidlic. Vždyť přece Rusku nejde o nic jiného než o blaho celého lidstva! :)
   mte
 • Nedělejte si starosti
  30.09.2014 19:52

  Zeman to zase zařídí. Už je zase kamarádem a proto podporuje nesankce proti Putinovi. Určitě tu nebude nikdo protestovat jako proti radaru na Brdech. Ten byl daleko držaší a nebezpečnější. Zeptejte se Kalky.
  PPP
 • Jarom ještě neslyšel o Černobylu
  30.09.2014 19:46

  Ruské technologie a podniky u nás nechceme. Putin by sem brzy poslal svojí domobranu a jejich ochranu
  Sputník
 • efektivita
  30.09.2014 12:31

  v textu - "Jejich efektivita je vyšší, spálí asi 30krát více paliva" - no jestli je to pravda, asi bude zajímavé investovat do akcií uranových dolů.
  sard
  • Re: efektivita
   30.09.2014 14:53

   To je nepochopení. Autor tím myslel, že z celkového vloženého jaderného paliva se spotřebuje 30x více. To jest z vloženého množství se 30x více jaderného paliva přemění na tepelnou energii. Uranu tedy bude potřeba nejméně 30x míň.
   jarom
 •  
  30.09.2014 11:06

  Já myslím, že ČEZ je tak kvalitní a dobře řízená firma, že ještě jako poslední stihne postavit reaktor starého typu. A troškařit nebudou. 10.000 USD / kW překonají hravě...
  qwer
  • Souhlas
   30.09.2014 11:48

   a postaví jej nejspíše Westinghouse jako svoji poslední jaderku tohoto typu. Rusy se jim již podařilo z tendru vyřadit a tak mají otevřenou cestu. A dolárky se posypou, však to blbí Češi rádi zaplatí.
   jarom
   • Re: Souhlas
    01.10.2014 7:53

    A ty by sis přál, aby nám strategickou investici minimálně na půl století realizovali zástupci státu, který není schopen uhlídat své tanky, raketomety a BUKy, aby nebyly kradeny a pašovány na území sousedního státu?
    mte
    • ??
     01.10.2014 20:47

     Vidím, že debilita ještě nevymřela.
     Peté13
   • Re: Souhlas
    30.09.2014 15:35

    Džíí, on už byl vypsán nový tendr na dostavbu Temelína? Že by mi to uteklo? ;-)
    Kalka.
   • Re: Souhlas
    30.09.2014 15:25

    Blbým čechům nic jiného nezbude. Adresuj svou připomínku na dresu blbých poslanců za ČSSD a ODS, kteří takové zhovadilosti schvalují. Je úplně jedno, kdo reaktory postaví, blbec je vždycky zákazník. A tím je stát, potažmo ČEZ.
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data