Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jenom hlupák přehlíží komodity

Jenom hlupák přehlíží komodity

24.09.2014 14:29
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Zatímco většina spekuluje o tom, jak akcie dobývají historická maxima. A řady dalších budoucích nešťastníků se vozí na zbytku pozitivních sentimentů před tím, než své peníze odevzdají v prudkých propadech trhu. Mazaný investor se už rozhlíží jinde.

Psychika lidí funguje tak nějak pořád stejně. Dalo by se to popsat jednou větou – když hudba hraje, musíme prostě tančit dál. Je to opojný pocit až euforie.

Akciové indexy jsou na hodnotách nevídaných. Dow Jones index (na grafu INDU) před nedávnem oslavil proražení 17 000 bodů, S&P500 (SPX) 25. 8. poprvé zavřel nad 2000 bodů a s touto hodnotou koketuje už delší dobu. Nejvýše se dostal 19. 9. 2014 na 2019 bodů. Během tohoto roku, tedy za posledních 182 dnů index získal 8,5 %. Celá růstová fáze indexu trvá od 24. 9. 2009 a získal tak za 1397 dnů přes 197 % na své hodnotě. A konečně NASDAQ (CCMP) aktuálně na úrovních nad 4500 bodů. Čtyřikrát otestoval hladinu 4600 b. To je nejvýše od znám bubliny v roce 2001.

etf_indexy

Zatímco indexy a akcie stojí v záři reflektorů a všichni se starají, jak dlouho ještě trh vydrží růst, ceny komodit jsou relativně dole. Není to tak dlouho, co jsme začali číst první zprávy o bublinách a překoupeném trhu akcií. Nic se od té doby zásadního nestalo, chybí spouštěč – něco co současnou situaci doslova odpálí.

Graf výše zachycuje vývoj (vyhlazený 50 denním průměrem) jak indexů, ale také čtyř ETF za posledních deset let – měď (COPA), nikl (NICK), bavlna (COTN) a stříbro (PHAG).

Nikl se pohyboval blízko několikaletých minim na konci minulého roku a začátku tohoto roku. Z minim poposkočil kvůli omezení kapacity některých dolů, ale také z obavy z omezení exportu niklové nezpracované rudy z Indonésie. V nedávné době podobné opatření uvedla v život také filipínská vláda, která je jedním z největších dodavatelů niklu do Číny. Indonéští exportéři nebrali opatření vlády vážně a pak když skutečně vešlo v platnost a jejich očekávání o posunutí data platnosti se nevyplnilo, tak najednou měli velké problémy udržet export do Číny.

Bavlna je taky již relativně levná komodita v současné době. Na straně poptávky opět figuruje Čína, ta však nedávno oznámila, že její import v dalším roce bude určitě menší než v tomto roce. Už dříve na začátku srpna cena atakovala minima v historicky největším propadu ceny za 55 let, když vyšlo najevo, že zásoby bavlny ještě porostou, protože sklizeň v USA vypadá slibně.

Stříbro jakožto drahý kov je svázaný také s měnami a v poslední době je také pod tlakem, jak americký dolar posiluje. Tlak na něj ovšem nevyvíjí pouze dolar, ale i samotná poptávka z průmyslu. Stříbro na rozdíl od zlata je více vnímáno i jako průmyslový kov, který najde uplatnění i v jiných odvětvích než jen ve výrobě šperků. A pokud zde máme Čínu, u které jsou obavy ze zpomalení průmyslové produkce, pak to může být další bod, který umožní stříbru jít na nižší úrovně.

Ropa Brent (graf níže) se již nějakou dobu obchoduje v intervalu 96 – 99 USD za jeden barel. Aktuálně je na ceně 96,62 USD. Je tak nejníže od poloviny dubna 2013. Na trhu je přebytek této komodity a na svém zasedání bude cenu v listopadu řešit i OPEC pokud se nedostane výše díky začínající zimě na severní polokouli. Někteří se již nechali slyšet, že je možné, že OPEC šáhne na kohoutky a přiškrtí tempo těžby. Cena pod 100 USD není pro menší producenty dlouhodobě komfortní.

brent

Co říci závěrem? Začněte stavět svá portfolia z vícera druhů aktiv. Rozmělníte tak další riziko, které plyne z jednostranně zaměřeného portfolia. Ani to nemusí být tyto komodity, najděte si něco vlastního, co je levné a věříte, že to má hodnotu nebo bude mít vyšší v budoucnu a zkuste to zobchodovat. Rozhodně to nebude investice typu „100m sprint“, ale spíše „maraton“ nebo „ultra-maraton“. Je třeba vydržet. Za to vám bude náležet odměna v podobě zmírnění dopadu propadu akciových trhů.

Grafy: Reuters, Bloomberg


Čtěte více:

IPO Watch - Travelport Worldwide - šedá eminence rezervačních systémů
23.09.2014 13:51
Tento týden na burzu v USA vstupuje hned 14 společností z různých obla...
10 akcií, které byste měli aktuálně držet
24.09.2014 11:00
Americké akciové trhy posunují svá historická maxima a najít cenné pap...
Dividendy vs akciové odkupy – co zvyšuje investorovo bohatství více?
24.09.2014 12:45
Cílem akciových investorů je zhodnotit prostředky skrze kapitálové a (...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data