Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technická analýza: Ropa nahlédla pod 80 USD za barel, nízka poptávka trvá

Technická analýza: Ropa nahlédla pod 80 USD za barel, nízka poptávka trvá

16.10.2014 17:28
Autor: Martin Novotný, Patria Finance

Americká ropa WTI pokračuje v poklesu, dnes se podívala pod hodnoty 80 USD za barel poprvé od června 2012.

Fundament

Postavení nabídky a poptávky na trhu se nemění a převis nabídky udržuje komoditu pod silným tlakem. Za říjen zaznamenala WTI pouze tři růstové dny. Z geopolitiky si ropa příliš hlavu nedělá a obvyklých růstů cen, které můžeme pozorovat při jakémkoli vyhrocení konflitu na Blízkém východě, se trhům nedostává. Včerejší zpráva IEA o dalším snížení výhledu poptávky po ropě zasadila komoditě další ránu.

Psychologická hra mezi USA a OPEC tak pokračuje a země s nižšími náklady na těžbu zřejmě nechávají cenu ropy poklesnout pod náklady těch nejdražších, což by mohlo vést k přerušení těžby těchto producentů, poklesu nabídky a tím i růstu ceny.

Oslabující ropa s sebou strhává také ruský rubl, který se proti USD pohybuje na historických minimech. Ropa tvoří podstatnou část rozpočtu Ruské federace a pokles její ceny znamená významný pokles příjmové stránky rozpočtu jak ze samotného prodeje, tak z daňového hlediska. Stejně tak je ropa významným vývozním artiklem, který se podílí na běžném účtu platební bilance. Tento výpadek v běžném účtu by za normálních okolností měly nahrazovat například zahraniční investice, o těch se však při současně nastavené geopolitice bavit příliš nedá.

Na cenách pohonných hmot se pokles ceny ropy prozatím významně neprojevuje, změnu by mohla přinést zítřejší expirace kontraktu. Od pondělí se bude obchodovat již s dalším futures kontraktem s novou nasmlouvanou cenou.

Technika

Support na úrovni 82,50 USD za barel ropu nepodržel a komodita si tak musela na podporu počkat až k psychologické úrovni 80 USD za barel, při které se její cena pohybuje i nyní.

Ropa na grafu testuje spodní linii Bollingerova pásma, při které se drží již od začátku října. Atakováním hodnot pod 90 USD za barel se oscilátor Commodity Channel Index dostal do přeprodaných oblastí, ve kterých se drží dosud. V současné chvíli se přibližuje signální linii -100 (aktuální hodnota -127).

Silný klesající trend potvrzuje Aroon (Aroon Up 100; Aroon Down 12). Awesome oscilátor, tedy rozdíl dvou klouzavých průměrů (krátkodobý 5 a dlouhodobý 35 period) dosahuje nových minim.

 fopa

Preferovaný scénář: SHORT pozice. Přestože se může klesající momentum ropy jevit jako vyčerpané, stav nabídky a poptávky zřejmě ještě další ztráty ropě způsobí.
Alteranativní scénář: Konsolidace. Obchodníci se mohou zaleknout hodnot začínajících číslem 7 a ropa tak může oscilovat kolem psychologické úrovně 80 USD za barel.

 

Výše uvedený dokument nazvaný Postřehy Patria Forex není analýzou investičních příležitostí nebo investičním doporučením. Při jeho tvorbě nebo šíření Patria Direct ani Patria Online nepostupovala podle požadavků zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu upravujících pravidla pro analýzu investičních příležitostí nebo investiční doporučení

Informace zde uveřejněné jsou získávány z několika důvěryhodných zdrojů. Přesto, že byl tento dokument připravován v dobré víře, nemůže Patria Direct ani Patria Online přijmout odpovědnost a zaručit úplnost nebo přesnost informací zde uvedených s výjimkou údajů vztahujících se k Patrii Direct nebo Patrii Online. Tento dokument sděluje názor Patrie Direct ke dni zveřejnění a může být změněn bez předchozího upozornění. Úspěšné investice v minulosti neindikují příznivé výsledky do budoucna. Tento dokument nepředstavuje v žádném případě nabídku k nákupu či prodeji investičních nástrojů. Investiční nástroje nebo strategie zde zmíněné nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Zákazníci jsou povinni se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, a to na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace.

Kurzy, ceny, výnosy, zhodnocení, výkonnost či jiné parametry dosažené jednotlivými investičními nástroji v minulosti nemohou v žádném případě sloužit jako indikátor nebo záruka budoucích kurzů, cen, výnosů, zhodnocení, výkonnosti či jiných parametrů takovýchto nebo obdobných investičních nástrojů. S investicí je vždy spojeno riziko kolísání hodnoty a návratnost původně investovaných prostředků není zaručena. Investiční nástroje denominované v cizích měnách jsou rovněž vystaveny fluktuacím vyplývajících ze změn devizových kurzů, které mohou mít jak pozitivní, tak i negativní vliv na jejich kurzy, ceny, zhodnocení či výnosy z nich plynoucí v jiných měnách, popřípadě jejich jiné parametry.


Čtěte více:

Generace Y má vyšší nároky na zaměstnavatele;  53 % firem se jim snaží vyjít vstříc
15.10.2014 11:27
Požadavky mladých lidí na zaměstnavatele se výrazně zvyšují. Mladá gen...
USA: Týdenní počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti nejnižší od dubna 2000
16.10.2014 14:57
Týdenní čísla o žádostech o dávky v nezaměstnanosti ukazují, že novýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)