Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Generace Y má vyšší nároky na zaměstnavatele;  53 % firem se jim snaží vyjít vstříc

Generace Y má vyšší nároky na zaměstnavatele; 53 % firem se jim snaží vyjít vstříc

15.10.2014 11:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Požadavky mladých lidí na zaměstnavatele se výrazně zvyšují. Mladá generace finančních profesionálů je ochotna pracovat maximálně 12 hodin přesčasů za měsíc, navíc požaduje možnost práce z domova, dostatečný profesní rozvoj a odpovídající finanční ohodnocení. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní Asociace certifikovaných účetních (ACCA) mezi zaměstnavateli a mladými talenty ve finanční profesi.

Zvýšené požadavky zaměstnanců z řad generace Y, tedy ve věku od 23 do 34 let, zaznamenalo 39 procent společností. Na 59 procent z nich se přitom požadavkům a představám mladých přizpůsobuje, zbylých 41 procent je neakceptuje. Na 21 procent zaměstnavatelů navíc uvedlo, že jsou ochotni talentovaným zaměstnancům nabídnout nadstandardní finanční podmínky, aby si je ve firmě udrželi.

Zástupci generace Y u zaměstnavatelů hledají nejčastěji odpovídající finanční ohodnocení a možnost profesního rozvoje. Takzvaný work-life balance, tedy sladění pracovního a osobního života, hraje pro generaci Y rovněž důležitou roli. Naopak nefinanční benefity nebo image značky jsou považovány za méně důležité.

Zaměstnavatelé si u generace Y nejvíce cení flexibility a ochoty učit se novým věcem a jazykové vybavenosti. Znalosti IT a ochota pracovat přesčas, vyžaduje-li to daná situace, jsou rovněž považovány za významný faktor. Proti tomu odborné znalosti nebo prezentační a komunikační vybavenost zaměstnavatelé od mladé generace neočekávají.

"Všeobecně platí požadavek na vyšší odborné znalosti a lepší připravenost absolventů na praxi, jak však průzkum ukázal, společnosti tuto vybavenost od svých zaměstnanců spíše neočekávají. Lze si to vysvětlit i tak, že firmy jsou dnes smířeny s realitou a počítají s tím, že současný vzdělávací systém bohužel absolventy pro praxi dostatečně nevybaví," uvedla ředitelka ACCA pro ČR, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová.

Na 79 procent dotázaných zaměstnanců z generace Y plánuje do tří let změnit svoji nynější pracovní pozici, přitom změnu svého zaměstnavatele plánuje pouze 52 procent respondentů. Více než pět let plánuje ve firmách setrvat 29 procent dotázané populace generace Y.

Průzkumu se zúčastnilo 328 zaměstnanců z generace Y (ročníky narození 1980 až 1991) a 38 zaměstnavatelů z České a Slovenské republiky a byli v něm zastoupeni finanční profesionálové napříč odvětvími.

Zdroj: ČTK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)